AČR dostane nové batohy i vozidla za více než 0,5 miliardy Kč. Zakázky tentokrát zůstaly doma, žádné zahraničí

V minulém týdnu podepsal došlo k podpisu smlouvy, podle níž dostane AČR v následujících letech novou techniku a výstroj.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Technika a materiál, které jsou předmětem smluv, budou dodány ve dvou zakázkách v celkové hodnotě 545 milionů korun. Jejich těžištěm jsou přitom přepravní prostředky sloužící k dopravě protiletadlových systémů RBS-70NG a dva nové typy tlumoků pro příslušníky Armády České republiky, kteří podobné vybavení dostali naposledy před více jak deseti lety. Obě zakázky budou dodány českými podniky, zahraničí alespoň tentokrát vláda nepodpořila.

Zajištění mobility nově vznikajících jednotek

První ze smluv byla uzavřena se státním podnikem Vojenský technický ústav. Předmětem je dodávka 16 valníkových vozidel TATRA T-815, které budou upraveny tak, aby svou zástavbou umožňovaly bezpečnou přepravu protiletadlových systémů RBS-70NG. Cena vozidel by neměla přesáhnout 271,4 milionů korun včetně DPH. Zakázka bude realizována v letech 2021-2022, a k jejímu dokončení má dojít právě v průběhu roku 2022.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vozy TATRA T-815 6×6 budou sloužit primárně k přepravě protiletadlových systémů RBS-70NG a tím k zajištění mobility nově vznikajících jednotek vyzbrojených právě těmito systémy. Vozidla budou v specializována ve VTÚ s.p., který upraví prostor valníkové plošiny. Upravená plošina pak umožní zajištěná bezpečné obsluhy (a přepravy) protiletadlových kompletů při provozu jak v těžkém terénu, tak na veřejných komunikacích.

Vojáci se dočkají nových batohů

Druhá smlouva, uzavřená se společností HUSKY CZ s.r.o., má zajistit dodání dvou nových typů tlumoků za celkovou maximální částku 273,8 milionů korun včetně DPH. Společnost zvítězila s cenami 4087 Kč za velký a 2416 Kč za malý tlumok. Velký batoh má objem 75 litrů, menší pak 40., a vojáci je budou využívat jak při výcviku, tak později i při nasazení. Zakázka by měla být dokončena nejpozději v říjnu 2024.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Novinkou oproti stávajícím tlumokům je kapsa na vak na vodu nebo možnost vyvedení antény a propojení komunikačního systému radiostanic. Samozřejmostí je systém popruhů tvořících nosný systém, jímž jsou opatřeny vnější strany a vnitřní části komor. Jelikož menší tlumok slouží jako tzv. grabbag, je velký tlumok konstruován tak, aby do něj bylo možné vložit i ten menší společně s jeho obsahem.

Zdroj: MOČR, AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články