Čeští vojáci se učí používat nový raketový komplet RBS-70NG, který je bojeschopný za méně než minutu

Nová zbraň ve výzbroji české armády je vždycky událost. Připomeňme, že naši politici mají sklon škrtat rozpočet ministerstva obrany vždycky, když jim začne téct do bot.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Takové škrty se totiž dají skvěle marketingově prodat: Naše strana myslí na občany a krátí rozpočet armádě, kterou stejně nepotřebujeme, když jsme členským státem NATO. Aliance se o nás totiž postará.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Přenosný protiletadlový raketový komplet

Takový přístup nicméně nemá s realitou mnoho společného. Severoatlantická aliance se skutečně chce postarat o bezpečnost jednoho každého člena. Ale není to jen tak. Všechny členské státy NATO se zavázaly splňovat určitá kritéria, která Česká republika, ale i další státy Visegrádské skupiny, tedy kromě nás ještě Slovensko, Maďarsko a Polsko tak úplně neplní. Rozhodně ne dlouhodobě.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

A tak je dobře, že se české armádě podařilo investovat do nové pěchotní zbraně. V tomto případě se jedná o protiletadlový raketový komplet RBS-70NG. Tento přenosný protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu vyrábí švédská firma Saab Bofors Dynamics A.B z Linköpingu. Ta není v tomto oboru žádným nováčkem, stojí například za protitankovými systémy AT4/AT4 CS a Carl-Gustaf M3 (M3 MAAWS).

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Bojeschopný za méně než minutu

Hlavní devízou nového systému je rychlost jeho nasazení. Při cvičení, které vedl zkušený instruktor švédského výrobce, byli čeští vojáci schopni systém aktivovat za necelých 40 vteřin. Vzhledem k rychlostem, které vzdušné cíle v dnešní době dosahují, je tento časový úsek pro aktivaci obranného raketového systému více než žádoucí.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Při cvičení, které trvalo tři týdny, sestřelili školení vojáci na 1 500 nepřátelských letounů. Samozřejmě virtuálně. Zaměřování ani odpalování raket totiž pochopitelně neprobíhalo naostro, stejně jako sestřelování letadel. Sestřely probíhaly zejména na trenažérech, které připomínaly moderní počítačovou hru. Vojákům však efektivně umožnily osvojit si novou zbraň.

Zdroj: Armáda ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články