Kde ve světě má AČR vojáky a proč: třeba na Slovensku je součástí skupiny pro odstrašení Ruska a dokonce jí velí

České vojáky lze potkat na mnoha místech světa. Nejčastěji slouží v misích Severoatlantické aliance, ale podílí se i na dalších mezinárodních akcích.

Čeští vojáci ve světě i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Česká armáda patří svou velikostí k těm menším, ale rozhodně se o ní nedá říci, že by nebyla ve světě vidět. Její členové v současné době slouží hned na několika zahraničních misích, a někdy jde až o stovky vojáků, i když jindy pouze o jednotlivce. Nejčastější jsou to mise vyplývající z členství v NATO, ale nejedná se pouze o tyto akce. Čeští vojáci se za své působení rozhodně nemusí stydět a často bývají i velice dobře hodnoceni.

Na Slovensku dokonce čeští vojáci velí

Asi neviditelnější misí současnosti je účast na úkolovém bojovém uskupení Slovensko. Jedná se o mnohonárodní prapor pod patronací Severoatlantické aliance, jehož cílem je odstrašit případné protivníky, čímž je myšleno především Rusko, na východní alianční hranici. Tento prapor tvoří 4 roty z Česka, Německa, Slovinska a Spojených států amerických. Naše země mu v současnosti velí, uvádí ministerstvo na svých stránkách, a hlavní bojovou silou jsou BVP-2.

IVECO LVM na misi v Lotyšsku iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
IVECO LVM na misi v Lotyšsku

Další vojáci působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP, informuje ministerstvo obrany na svých stránkách. V Lotyšsku je nyní 50 vojáků z čety ochrany z 22. základny vrtulníkového letectva z Náměšti nad Oslavou a 53. pluku průzkumu a elektronického boje, respektive 532. praporu elektronického boje z Opavy, a 2 vojáci jsou dokonce členy aktivních záloh. Vojáci mají k dispozici vozidla IVECO LMV.

České Mi-171Š mohou vozit speciální jednotky

Velké uskupení českých vojáků se pak nachází v Polsku, kde slouží zhruba 100členná jednotka vybavená víceúčelovými vrtulníky Mil Mi-171Š. Jejich úkolem je zde spolupracovat s polskou armádou a podporovat alianční Mnohonárodní sbor Severovýchod. V případě potřeby by vrtulníkáři z Náměšti nad Oslavou ve svých letounech mohli přepravovat i alianční speciální jednotky, uvádí Ministerstvo obrany na svých stránkách.

Braniborský pluk, speciální německé jednotky, jejichž cílem bylo překvapit nepřítele a vyvolat puč. Jejich důmyslnost neznala mezí

Většina dalších misí české armády je velice malá, ale to neznamená, že by nebyla důležitá. Čeští vojáci například slouží na Sinaji, kde dohlíží na dodržování mírových dohod, čtveřice vojáků je pak na izraelsko-syrské hranici, kde se podílí na dohledu dodržování míru mezi Izraelem a Sýrií. Zástupce české armády lze rovněž najít například v jednotkách podílejících se na dohledu nad embargem na Libyi, ale působí i v Kosovu, Středoafrické republice a Kongu, a jeden voják je dokonce na hranicích mezi Indií a Pákistánem.

Jak hodnotíte účinkování České armády v zahraničních misích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články