Co reálně mohou Ukrajinci zapojit do velké ofenzivy proti Rusku: vyčerpaní vojáci jsou stále odhodlaní, techniky mají (ne)dostatek

Už pár měsíců se proslýchá o velké ukrajinské ofenzivě; co je o ní ale vlastně známo? Armáda na tom evidentně stále není tak špatně, bude však čelit přesile.

Ukrajinská ofenziva, příprava vojáků i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Po zhruba 14 měsících bojů na Ukrajině všichni čekají, s čím nakonec ukrajinská armáda na jaře nebo v létě přijde. Útočící ruské síly se od podzimu až do nynější doby pokoušely dobýt Bachmut, a i když už většinu města ovládají, jejich postup byl tristní, v bojích ztratily nejspíše desítky tisíc mužů. Nemalé ztráty má však také ukrajinské armáda (ačkoliv mají být násobně nižší), a o to větším tajemstvím je, co všechno vůbec může být schopna na velkou ofenzivu shromáždit.

Ukrajina postavila a vycvičila nové brigády

Některé zprávy informují, že by Ukrajinci mohli do chystané ofenzivy vrhnout kolem 50 tisíc vojáků. Z velké části se má přitom jednat o jednotky vycvičené ve spojeneckých evropských zemích, a to včetně České republiky. Některé budou vybaveny i Západní technikou, jiné dostanou k ruce ukrajinskou nebo ruskou, neboť se také povedlo napadenému státu velký počet zbraní od útočníka ukořistit. Mediálně nejzajímavější jsou nejspíše Západní tanky Leopard 2 a Challanger 2, americký M1 Abrams by měl dorazit až později.

The Russian occupiers are actively preparing for a possible offensive of the Armed Forces in Crimea, strengthening their…

Zveřejnil(a) Caroline Stone dne Úterý 4. dubna 2023

Vodítko mohou poskytnout třeba i dokumenty uniklé v USA, v nichž jsou o některých jednotkách zmínky, i když je samozřejmě otázkou, nakolik jsou věrohodné. Ukrajina měla podle nich vystavět 9 nových brigád, a by mohly mít k dispozici minimálně 250 tanků a téměř 400 bojových vozidel pěchoty a pásových transportérů. Mezi nimi se má nacházet třeba přes 100 amerických bojových vozidel Bradley, dále německá BVP Marder, neurčité množství britských „Spartanů“ a další. Jelikož dosud nebyly na frontě vidět, Ukrajinci si je dle všeho i s další technikou šetří.

Rusko má stále hodně lidské síly

Útočící armáda už sice ztratila mnoho vojáků i techniky, ale určitě není poražena. Loňská mobilizace jí přinesla kolem 300 tisíc vojáků, ovšem v reálu jich může být i více, a odvody mohou kdykoliv začít znovu (na druhou jsou vážné pochybnosti o jejich výcviku). Ztratila navíc mnoho moderní techniky, třeba tanků T-90, modernizovaných T-80 a T-72, což chtějí Rusové nahradit přestavbou mnoha skladových tanků a výrobou nových T-90. Ztráty dle podle všeho armáda doplňovat nestačí, protože se objevují zprávy o používání opravdu starých tanků T-55.

Pochod ukrajinských vojáků, zřejmě se připravují právě na velkou ofenzivu

Rusové také začali budovat linie zákopů a protitankových překážek na nejpravděpodobnějších trasách ukrajinského útoku, což může postup ofenzivních sil značně zpomalit. Použity budou určitě i miny – o jejich účinnosti, pokud jsou umístěny správně – se mohli naopak přesvědčit Rusové, když zkoušeli útočit na Vuhledar. Relativně nedotčené je pak ruské letectvo, to ale roto, že se drží zpátky kvůli silné protiletadlové obraně Ukrajiny. Ta však může při rychlém postupu ofenzivy za jednotkami zaostávat, což by mohla být pro ruské letce příležitost.

Klíčová bude na obou stranách zásoba munice, protože jí musí být dostatek, zvláště pak té dělostřelecké a raketové. Ukrajinci mohou nasadit nějaké nové přesné zbraně dlouhého doletu, jejich dodání slibovala Velká Británie. Ukrajinci je možná šetří k překvapivému útoku na ruské sklady a velitelská centra těsně před ofenzivou. Kanály federace zase varují, že Ukrajinci možná mají připravených k ofenzivě desetitisíce sebevražedných dronů. Rusko se navíc může pokusit rušit systém Starlink; neznámých je před důležitou fází války mnoho.

Ukrajina zveřejnila v poslední době řadu záběrů svých jednotek i techniky

Jakou ofenzivu Ukrajiny očekáváte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články