Americká námořní pěchota na vojenském cvičení v Norsku

Zažít zimu za polárním kruhem, to není nic příjemného. A podmínky na severu Norska nejsou nikterak pohostinné i když teprve končí podzim. I proto se u vesničky Setermoen konalo taktické cvičení elitních jednotek amerických mariňáků.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Američané zde působili ve spolupráci se svými norskými kolegy na akci, která dostala název Exercise Reindeer II.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Americká armáda trénuje i v Norsku

Jazyková bariéra

Přestože Skandinávci patří tradičně mezi jazykově nejlépe vybavené Evropany, i na tomto cvičení se vojáci musí potýkat s jazykovou bariérou. Potíže dělají hlavně nepříliš frekventované výrazy pro speciální zimní výzbroj a výstroj, případně pro terénní prvky. Právě ty jsou však v ostrých misích naprosto klíčové.

Hlavním nepřítelem mráz

Odstranění jazykové bariéry však není nic těžkého. Příslušníci obou armád navíc mají předchozí zkušenosti z misí v zemích, kde operuje NATO nebo mírové sbory OSN, a kde je třeba komunikovat i s místními civilisty, policisty nebo vojáky, kteří často nemají ani základní znalost světových jazyků. Tím hlavním nepřítelem je na skandinávském vojenském cvičení pochopitelně mráz a tvrdé arktické podmínky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Překvapením jsou jiné teploty

Pohyb i taktické přesuny v zimní výbavě a na sněhu se od stejných aktivit v běžných klimatických podmínkách výrazně liší. Vojenskou jednotku v týlu nepřítele navíc mohou snadno prorazit stopy, které za sebou na sněhu pochopitelně zanechává. I s takovými maličkosti musí vojáci při misích v těchto podmínkách počítat. Mráz pochopitelně ovlivňuje také zásobování a odpočinek vojáků po splnění taktických úkolů.

Připraveni na vše

Přestože se v blízké době nedá očekávat žádný konflikt v obdobných podmínkách, jehož by se měly zúčastnit Spojené státy, Pentagon trvá na tom, aby byly jeho jednotky připraveny na vše, co je může na bitevních polích potkat. I proto se pravidelně konají cvičení na místech, jako jsou:

  • Kanada
  • Aljaška
  • Norsko
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti