Americká námořní pěchota na vojenském cvičení v Norsku

Zažít zimu za polárním kruhem, to není nic příjemného. A podmínky na severu Norska nejsou nikterak pohostinné i když teprve končí podzim. I proto se u vesničky Setermoen konalo taktické cvičení elitních jednotek amerických mariňáků.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Američané zde působili ve spolupráci se svými norskými kolegy na akci, která dostala název Exercise Reindeer II.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Americká armáda trénuje i v Norsku

Jazyková bariéra

Přestože Skandinávci patří tradičně mezi jazykově nejlépe vybavené Evropany, i na tomto cvičení se vojáci musí potýkat s jazykovou bariérou. Potíže dělají hlavně nepříliš frekventované výrazy pro speciální zimní výzbroj a výstroj, případně pro terénní prvky. Právě ty jsou však v ostrých misích naprosto klíčové.

Hlavním nepřítelem mráz

Odstranění jazykové bariéry však není nic těžkého. Příslušníci obou armád navíc mají předchozí zkušenosti z misí v zemích, kde operuje NATO nebo mírové sbory OSN, a kde je třeba komunikovat i s místními civilisty, policisty nebo vojáky, kteří často nemají ani základní znalost světových jazyků. Tím hlavním nepřítelem je na skandinávském vojenském cvičení pochopitelně mráz a tvrdé arktické podmínky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Překvapením jsou jiné teploty

Pohyb i taktické přesuny v zimní výbavě a na sněhu se od stejných aktivit v běžných klimatických podmínkách výrazně liší. Vojenskou jednotku v týlu nepřítele navíc mohou snadno prorazit stopy, které za sebou na sněhu pochopitelně zanechává. I s takovými maličkosti musí vojáci při misích v těchto podmínkách počítat. Mráz pochopitelně ovlivňuje také zásobování a odpočinek vojáků po splnění taktických úkolů.

Připraveni na vše

Přestože se v blízké době nedá očekávat žádný konflikt v obdobných podmínkách, jehož by se měly zúčastnit Spojené státy, Pentagon trvá na tom, aby byly jeho jednotky připraveny na vše, co je může na bitevních polích potkat. I proto se pravidelně konají cvičení na místech, jako jsou:

  • Kanada
  • Aljaška
  • Norsko
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články