Americké námořnictvo bude vyřazovat některé poměrně nové pobřežní bojové lodě pro poruchovost

Americké námořnictvo neboli US Navy je mimo jiné vybaveno také loděmi s označením LCS, tedy Littoral Combat Ship, což v překladu znamená pobřežní bojová loď. Námořnictvo bylo nuceno řešit řadu poruch těchto plavidel, načež bylo přijato radikální řešení, které spočívá ve vyřazení čtyř lodí LCS, a to k poslednímu dni března 2021.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Některé lodě jsou příliš poruchové

Investice, která se nevrací

Do vybavení námořnictva plavidly LCS se přitom investovalo mnoho finančních prostředků, ale cíle této investice se nedaří naplňovat. Mělo se jednat o velice moderní plavidla, která vzbuzují respekt, ale nepočítalo se s tím, jak velkou poruchovost budou vykazovat. Jedná se především o technické poruchy, které často postihují pohonnou jednotku.

Problémy trvají již několik let a postihly postupně lodě 

  • USS Milwaukee (2015)
  • USS Fort Wort (2016)
  • USS Coronado (2016), a
  • USS Detroit (2020).

Letošní problémy USS Detroit a reakce námořnictva

V listopadu tohoto roku mířila USS Detroit do svého domovského přístavu, kde ji čekaly opravné zásahy, ale v rámci plavby došlo k poruše, která jí znemožnila pokračování v plavbě a musela být odtažena do nejbližšího přístavu na Floridě, přístavu Canaveral. Loď se přitom s technickými potížemi potýkala již v říjnu tohoto roku, a i tehdy bylo nutno vrátit se kvůli opravám do přístavu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Musí dojít k jejich vyřazení

Alarmující je, že technické potíže postihují plavidla, která byla do služby nasazena relativně nedávno, teprve před několika lety. To platí i pro USS Detroit.

Reakce amerického námořnictva na sebe nenechala dlouho čekat. Z dříve uvedených lodí budou dvě vyřazeny ze služby, a to USS Fort Wort a USS Coronado, a k nim se přidají další dvě pobřežní bojová plavidla.

Masivní vyřazování těchto plavidel se nicméně nepředpokládá a měla by zůstat i nadále součástí výzbroje amerického námořnictva, které s jejich využitím počítá například v Jihočínském moři. Je však zjevné, že US Navy nehodlá „topit“ finanční prostředky v nekonečných modernizacích a opravách lodí z projektu LCS.

 

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články