Jasný vzkaz pro Kim Čong-una: už rozsáhlé námořní cvičení amerických a jihokorejských vojáků demonstruje jednoznačnou převahu

Jelikož Severní Korea provádí stále více raketových testů, nutí tím svého jižního souseda a Ameriku ke stále intenzivnějšímu vojenskému cvičení.

Jihokorejská válečná loď Yi DDG i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Na opakující se testy severokorejských raket, jichž provedl tamní režim jenom od začátku roku 2022 už více než stovku, začínají okolní země – spolu se Spojenými státy – reagovat stále intenzivnějším vojenským cvičením, aby demonstrovaly svou sílu. Během nich trénují společné nasazení, protože v případě nějakého konfliktu by jednotlivé země spoléhaly na spojenecké smlouvy. Severní Korea ale zatím nejeví známky, že by chtěla v testech ustat, spíše naopak; nejspíše se jejich zintenzivněním snaží dosáhnout svých cílů.

Severokorejci provedli stovku testů

Napětí na Korejském poloostrově i v jeho okolí je v posledních měsících vysoké. Severokorejský režim totiž testuje různé druhy zbraní – rakety krátkého doletu, údajně i hypersonické střely, ale také rakety se schopností zasáhnout USA. V dubnu Severní Korea odpálila i střelu dlouhého doletu na tuhé palivo, což je oproti kapalným palivům velký posun, protože ta musí obsluha natankovat před odpálením, zatímco pevné je umístěno trvale, a tak je mnohem jednodušší střelu ukrýt i rychle odpálit. Opakovaně pak odpaluje i střely přelétající přes Japonsko.

I to je důvod, proč Spojené státy americké spolu s Japonskem a Jižní Koreou odstartovaly cvičení v protiraketové obraně. Jeho základem je využití plavidel, která disponují systémem Aegis – ten používá vyspělý detekční systém schopný sledovat veliké množství cílů naráz. Plavidla jím vybavená zároveň disponují odpalovacím systémem VLS Mark 41 s různými střelami, jde třeba o RIM-161 Standard Missile 3 a RIM-174 Standard ERAM se schopností likvidovat různé druhy střel, a to včetně balistických. Aegis dokáže hrozbu vyhodnotit a zaútočit na ni.

Operační místnost systému Aegis na USS Vincennes iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Operační místnost systému Aegis na USS Vincennes

Systém Aegis je nyní umístěn na 110 plavidlech Spojených států a jejich spojenců, ale v plánu je stavba minimálně 70 dalších takových lodí. Nejpočetnější jsou aktuálně americké torpédoborce třídy Arleigh Burke, aktivních jich je 70; a dále jsou to americké křižníky třídy Ticonderoga. Japonsko má zase systém umístěný třeba na torpédoborcích tříd Maya a Atago, jihokorejské námořnictvo potom na plavidlech třídy Sejong the Great.

Proti F-35 nemá Severní Korea obranu

Kromě protiraketové obrany spojenci pořádají spojenci v tamní oblasti i další manévry. Amerika ve spolupráci s Jižní Koreou například dříve uspořádala letecké cvičení za účastí bojových letounů páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II. Ty jsou v oblasti umístěné jak na amerických základnách, tak ve výzbroji jihokorejského a japonského letectva. Severní Korea přitom nedisponuje ničím, čím by se mohla schopnostem F-35 přiblížit. Předchozí velké cvičení za účasti mnoha vojáků a tanků uspořádaly země na přelomu 2022/2023.

Problém se Severní Koreu však není jenom kvůli jejím raketovým testům a vlastnictví jaderných zbraní. V polovině dubna 2023 musel kupříkladu jihokorejský hlídkový člun zahájit palbu na severokorejské vojenské plavidlo, protože překročilo námořní hranici – naštěstí se ale velmi rychle stáhlo. Podle mnoha analytiků si severokorejský režim snaží testováním a agresivním jednáním vymoci ústupky na mezinárodním společenství, hlavně ve Spojených státech, a chce tak docílit uznání coby jaderné velmoci, stejně jako zmírnění hospodářského embarga.

Test systému Aegis

Jak postupovat ve vztazích se Severní Koreou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články