Video: správně udělaný kryt s pletivem dokáže houfnici AS-90 ochránit i před ruským dronem Lancet, který má na svědomí mnohé cíle

Kvůli dronům se houfnice velmi často drží v úkrytech, ale pokud je vybudovaný správně, dokáže ochránit houfnici i před útokem sebevražedného dronu.

AS-90 v krytu s pletivem po útoku dronu i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Dělostřeleckým zbraním a jejich obsluhám hrozí v posledních letech veliké nebezpečí ze strany průzkumných, a následně sebevražedných dronů. Kombinace těchto zbraní může zničit i ten nejmodernější dělostřelecký systém, protože má často dosah desítky kilometrů a vypořádá se tak i s cíli dále od fronty. Dělostřelci se proto snaží zbraně co nejlépe skrýt, a to zejména v okamžiku, kdy z nich nestřílí. Může jim to často zachránit život i vybavení.

Houfnice zachráněná zastřešeným krytem

Běžná situace, při níž mohou vojáci dělo ztratit, nastává v okamžiku, kdy ho objeví průzkumný dron. Jeho operátor pak může přivolat dron sebevražedný a sledovat cíl do doby, než dojde k jejímu zničení. Video pod tímto článkem však ukazuje případ, kdy se obsluze podařilo houfnici zachránit. Millin uvádí, že se jednalo o původem britskou samohybnou houfnici AS-90, jejíž obsluha ji schovala do krytu vybaveného ochranným pletivem.

Průzkumný dron ZALA Lancet iZdroj fotografie: Militarnyi (Ukrajinské vojenské centrum)
Ruský dron ZALA Lancet

Na záběrech je vidět, jak houfnice poté, co splní svůj úkol, zajíždí do výkopu překrytého střechou. Záběry z ruského průzkumného dronu ale dokazují, že o ní operátor neztratil přehled a povolal sebevražedný dron ZALA Lancet. Tomu se podařilo do úkrytu přesně trefit, ale byl zakrytý jakýmsi pletivem (na kameře dronů nebylo pořádně vidět). Lancet explodoval, ale fotografie dokazují, že pouze na dřevěném sloupku, takže pletivu ani houfnici výbuch nic neudělal.

Houfnice AS-90 nemá nijak extrémní dosah

Britská armáda na svých internetových stránkách uvádí, že AS-90 je pásová samohybná houfnice využívající standardní západní ráži 155 milimetrů. Její hlaveň je dlouhá 39 ráží, což znamená, že má menší dosah než moderní západní zbraně o délce hlavně 52 ráží. Se standardním střelivem tak může tato houfnice zasahovat cíle do vzdálenosti 24,7 kilometrů, a nezbývá tedy než ji umístit blíže frontě, čímž je více zranitelná než děla s větším dostřelem. Vybudovat pro ni proto úkryt pokrytý pletivem dává smysl – a je vidět, že se jedná o účinné řešení.

Houfnice AS-90 na silnici

„Královská“ houfnice AS-90 je stále dostatečně výkonná, ačkoliv má i významný handicap. Bývala mohla patřit k nejlepším

Dron ZALA Lancet je docela známá ruská zbraň, která existuje v několika variantách s různým dosahem a různě těžkou hlavicí. Wikipedia uvádí že standardní dron Lancet-3 je vybaven hlavicí o hmotnosti 3 kilogramy, což je dostatečné i ke zničení tanku. Na obloze vydrží až 40 minut a pohybuje se rychlostí 80 až 110 km/h, což znamená, že dokáže zasáhnout cíle i dále za frontou. Rozpoznatelný je podle charakteristických křídel a kormidel umístěných do X, přičemž opakovaně prokázal schopnost ničit různou techniku, a to i tu nejtěžší.

Úkryt ochránil AS-90 před dronem Lancet

Jakou taktiku může operátor dronu zvolit, aby houfnici zničil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články