Záběry přímo z akce ukazují, jak probíhala bitva o letiště Hostomel u Kyjeva z pohledu ruských útočníků. Mohlo se jednat o pád Ukrajiny

Nakonec vyhraná bitva o letiště Hostomel nejspíše zachránila Kyjev i ukrajinskou vládu. Autentické záběry ukazují, jak operace probíhala na straně útočících vojáků.

Ukrajinští vojáci, obrana letiště Hostomel i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Když Rusko 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu, stalo se jedním z hlavních cílů letiště Hostomel využívané koncernem Antonov (výrobce letadel). To leží velmi blízko Kyjeva a jeho obsazení a následná rychlá doprava posil by mohlo znamenat zhroucení obrany ukrajinského hlavního města. Bitva se ovšem vyvinula zcela jinak, než ji ruské vedení naplánovalo. A tak po více než měsíční okupaci nakonec Ukrajina získala letiště zpět.

Na letiště Hostomel útočily desítky vrtulníků

Záznamy z kamer na helmách ruských výsadkářů, kteří se útoku účastnili, pochází z 24. a 25. února 2022, což je den útoku a den následující. Hned na začátek Rusko udeřilo 20 až 34 vrtulníky plných výsadkářů a na záběrech je konkrétně vidět, jak vojáci vystupují na letišti z vojenských transportních vrtulníků Mi-8. Občas se také mihnou stroje Mi-24 a další bitevní helikoptéry zajišťující jejich podporu.

Ukrajina údajně měla informace o chystaném útoku na letiště Hostomel od amerických zpravodajských služeb, ale přesto ho v první fázi bránilo pouze kolem 300 členů Národní gardy. Vzhledem k tomu, že jeden Mi-8 unese 24 výsadkářů, je tedy museli ruští útočníci počtem převyšovat.

Zničený An-225 iZdroj fotografie: Oleksandr Ratushniak / Creative Commons / CC BY-SA
Zničené letadlo An-225, které bylo největší na světě

Ukrajině se podařilo ale některé vrtulníky sestřelit, a to včetně bitevní helikoptéry Ka-52. Ruští výsadkáři se rozprostřeli v prostoru letiště a čekali na posily. Ty měly dorazit vzduchem, ale i po zemi z Běloruska (ne přímo běloruští vojáci, ale ruští, kteří v něm minimálně od počátku války „táboří“ a mj. z jeho území také na počátku ostřelovali Ukrajinu).

Ruští výsadkáři byli pod palbou od příletu

Obsazování nicméně od počátku neprobíhalo hladce, v okolí letiště totiž byli ukrajinští obránci, na jejichž palbu Rusové opakovaně odpovídali. Ukrajinským jednotkám brzy dorazily posily; ty letiště obklíčily a začaly ho také odstřelovat z děl a raketometů, což znemožnilo přílet posil. Ruské dopravní letouny Iljušin Il-76 sice již byly ve vzduchu, musely se však vrátit na základnu. A rychlý postup se nedařil ani po zemi, pročež museli výsadkáři po velkých ztrátách ustoupit do lesů.

Pozemním posílám se nakonec podařilo k letišti dorazit až 25. února, kdy je podpořila i další vlna výsadkářů. Společně se pak podařilo ruským vojákům ty ukrajinské z letiště vytlačit. Ještě několik dní ale obě strany vedly boje v nedalekém městě Hostomel. Intenzitu dokládají i záběry z prohledávání budov, příjezdu posil nebo evakuace raněných ruských vojáků. A i když ruské jednotky postoupily, zabránili obránci v první den útoku rozvinout jejich další plány, což bylo pro obranu Kyjeva klíčové.

Během bojů bylo na letišti zničeno i největší letadlo světa An-225, které se Ukrajina snaží obnovit. Ruským jednotkám se po několika dnech podařilo dráhu letiště opravit tak, že na ní mohla přistávat letadla, což už ale nemělo význam. Na konci března začali na ruské jednotky trpící nedostatkem zásob útočit Ukrajinci, a tak se musela ruská armáda začít 28. března stahovat; 2. dubna 2022 pak letiště opět převzala Ukrajina.

Z jakého důvodu nevyšel plán ruského útoku na Hostomel?

Zdroj: CatcllaTH
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články