Video: když jsou 2 ruské raketomety BM-27 Uragan nekryté na cestě, může dron zničit alespoň jeden z nich

Dostat se na kobylku těžkému raketometu je výhra, jelikož dokáže napáchat veliké škody. Jenomže jak je silný, je zároveň i snadno zranitelný.

BM-27 Uragan, ruský raketomet i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Jednou z důležitých součástí moderního konvenčního konfliktu je likvidace těžkého dělostřelectva a raketometů, protože jejich palba dokáže napáchat rozsáhlé škody. Obsluhy těchto systémů se tomu přitom snaží zabránit tím, že se často přesunují – tedy vystřelí několik ran nebo salvu, a hned změní pozici, takže je protibaterijní palba neúčinná. Funguje to velmi dobře, ale na silnicích pak mohou tyto zbraně při přesunu snadno objevit drony.

FPV dron nachytal na silnici 2 Uragany

Přesouvat se není pro těžké dělostřelecké systémy ani raketomety jednoduché nikdy, protože jsou veliké, a pokud se nad nimi objeví nějaký dron, je jejich osud často zpečetěn. V podobné situaci se ocitla i dvojice ruských raketometů BM-27 zachycených na videu pod tímto článkem, a to právě v době, kdy se přesouvaly po silnici. Na kameře obyčejného FPV dronu byly velmi dobře viditelné, a ačkoliv se pohybovaly, ujet nedokázaly.

Palba baterie raketometů BM-27 Uragan iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Palba baterie raketometů BM-27 Uragan

Dron si podle všeho vybral vzadu jedoucí raketomet, který dohnal a podle záběrů zasáhl do zadní čísti. MilIn uvádí, že vzhledem k přítomnosti pouze jediného dronu není jasné, jak útok dopadl, protože při nárazu explodovala výbušná hlavice, načež se přenos obrazu zničením dronu přerušil. Raketomet ovšem není vzadu nijak chráněn a k jeho poškození stačí málo. Jestli v něm navíc byly nabité rakety, mohl dokonce explodovat velmi ničivou silou.

BM-27 Uragan běžně pálí na 35 km daleko

Raketomet BM-27 Uragan je produktem sovětského zbrojního průmyslu a do výzbroje byl zaveden pravděpodobně v roce 1977, uvádí ArmyRecognition. Dodnes patří k ničivým a obávaným zbraním mnoha armád, protože je schopen vypálit jednu nebo několik těžkých raket ráže 220 milimetrů do vzdálenosti až 35 km, i když mají existovat i modernější verze s dosahem až 70 km. Raketomet se 16 tubusy je většinou umístěn na vozidle ZIL-135.

BM-27 Uragan, ruský raketomet

Video: 3 ruské raketomety a radar podlehly jedinému útoku HIMARS, a padly dokonce i ukryté BM-27 Uragan a TOS-1A

Pro systém existuje několik raket – tou nejběžnějším je klasická s explozivní hlavicí o hmotnosti 100 kg, z čehož tvoří více než polovinu výbušnina, uvádí Wikipedia. Dále jsou využívány rakety s kazetovou hlavicí se 30 kusy submunice o celkové hmotnosti 90 kg, a možností je také využít raketomet k dálkovému zaminování. Jedna raketa obsahuje 312 malých protipěchotních motýlkových min PFM-1, případně protitankové miny, kterých je podle typu 9 až 24.

Útok dronu na BM-27 Uragan

Jak cenné je zničení raketometu BM-27 Uragan?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články