Boeingu přistála na stole první objednávka nových F-15EX za více než miliardu dolarů

Letectvo Spojených států amerických v polovině července oficiálně objednalo první dodávku nových stíhaček F-15EX, čímž přihrálo jejich výrobci, firmě Boeing, zakázku v hodnotě téměř 23 miliard amerických dolarů.

i Zdroj obrázku: boeing.com
i Zdroj obrázku: boeing.com
i Zdroj obrázku: boeing.com
i Zdroj obrázku: boeing.com
i Zdroj obrázku: boeing.com
i Zdroj obrázku: boeing.com
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

První dodávka, jejíž cena nesmí podle objednávky přesáhnout částku 1,2 miliardy dolarů, zahrnuje osm stíhaček F-15EX, technologickou podporu a jednorázovou platbu nákladů na transport.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejde o jediné stroje z dílny Boeing

Na doporučení úředníků

Podle pozorovatelů s touto zakázkou trefil Boeing jackpot, díky kterému může udržet svou továrnu na stíhačky F-15 v St. Louis v Missouri, jíž hrozilo uzavření. Po dlouhých letech, kdy se známý výrobce letadel snažil americké letectvo přesvědčit o tom, že vylepšená verze jeho stíhaček je zcela srovnatelná s konkurenčními F-35 od neméně známé zbrojovky Lockheed Martin, nyní získal Boeing důležitého spojence v podobě Úřadu pro odhady a hodnocení efektivity vynaložených nákladů amerického ministerstva obrany. Ten nákup stíhaček důrazně doporučil.

Nejefektivnější a nejrychlejší řešení

Podle vyjádření generála letectva Mika Holmese je v této chvíli dodání F-15EX, z nichž dva kusy už má Boeing zkompletované, nejefektivnější, a zároveň nejrychlejší řešení, které splňuje strategické potřeby amerického letectva. Letectvo zatím definitivně nerozhodlo, na kterých základnách první stíhačky umístí, v Pentagonu však již byl zahájit proces, který má vhodná vojenská letiště vytipovat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Letectvo Spojených států oficiálně potvrdilo svou objednávku

Další příspěvek Boeingu do amerických vzdušných sil

Modernizované stíhačky F-15EX samozřejmě nejsou jediné stroje z dílny Boeingu, které slouží v americkém letectvu. Firma z Chicaga v Illinois vyrábí kromě civilních letadel také celou řadu vojenských speciálů, v letectvu Spojených států slouží kromě stíhaček F-15 také:

  • Průzkumný letoun Boeing RC-135
  • Létající středisko včasného varování Boeing E-4
  • Vzdušný tanker Boeing KC-135
  • Nákladní letoun Boeing C-17

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články