Britská armáda se zbavuje obrněných trucků z Afghánistánu

Téměř 750 obrněných vozidel, které pořídilo britské ministerstvo obrany, aby své vojáky ochránilo před silničními bombami nastraženými Talibánem v Afghánistánu, bude vyřazeno z výzbroje armády Spojeného království.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedná se o vozy s psími jmény – Mastiff, Rifgebeack a Wolfhound, které se staraly zejména o přepravu vojenského i civilního materiálu. Britové už pro ně nemají využití. V současnosti se britské jednotky účastní těchto vojenských misí Severoatlantické aliance:

  • Podpora Africké unii
  • Operace Sea Guardian ve Středomoří
  • Mise KFOR v Kosovu

Nová úsporná strategie

Od roku 2017, kdy Britové přijali nový plán na optimalizaci armádního vozového parku, se armáda zbavila už téměř tří tisícovek jiných vozidel. Optimalizace je úzce spojena s úspornými opatřeními, které je armáda nucena podstoupit, a týká se zejména vozidel upravených pro specifické potřeby konkrétních bojišť, jejichž provozní náklady jsou nepřiměřeně vysoké.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Armáda se zbavuje vozidel Mastiff, Rifgebeack a Wolfhound

Chytré investice

Britové si ovšem dobře uvědomují, že pokud by jen snižovali stavy a škrtali v rozpočtu, Velká Británie by brzy přestala hrát svou důležitou úlohu na mezinárodním poli. Proto kromě vyřazování zastaralé a techniky investují do vozidel, která jsou flexibilní, snadno modifikovatelná a splňují vysoké nároky britského ministerstva obrany. V roce 2023 by proto armáda měla obdržet první dodávku z celkem 500 objednaných vozidel Artec Boxer 8×8, které by měly být více než důstojnou náhradou vyřazených strojů.

Změní se směřování britské armády?

Podle ohlasů z britského generálního štábu jsou nicméně vyřazená vozidla užitečná zejména během stabilizačních misí na území s aktivními partizánskými a guerillovými jednotkami, které nastražují výbušniny a podomácku vyrobené miny. Přezbrojení proto také může naznačovat, že Britové hodlají změnit celou strategii a koncepci svých ozbrojených složek. V konečném důsledku se pak mohou přestat účastnit určitých typů misí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články