Britská armáda se zbavuje obrněných trucků z Afghánistánu

Téměř 750 obrněných vozidel, které pořídilo britské ministerstvo obrany, aby své vojáky ochránilo před silničními bombami nastraženými Talibánem v Afghánistánu, bude vyřazeno z výzbroje armády Spojeného království.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedná se o vozy s psími jmény – Mastiff, Rifgebeack a Wolfhound, které se staraly zejména o přepravu vojenského i civilního materiálu. Britové už pro ně nemají využití. V současnosti se britské jednotky účastní těchto vojenských misí Severoatlantické aliance:

  • Podpora Africké unii
  • Operace Sea Guardian ve Středomoří
  • Mise KFOR v Kosovu

Nová úsporná strategie

Od roku 2017, kdy Britové přijali nový plán na optimalizaci armádního vozového parku, se armáda zbavila už téměř tří tisícovek jiných vozidel. Optimalizace je úzce spojena s úspornými opatřeními, které je armáda nucena podstoupit, a týká se zejména vozidel upravených pro specifické potřeby konkrétních bojišť, jejichž provozní náklady jsou nepřiměřeně vysoké.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Armáda se zbavuje vozidel Mastiff, Rifgebeack a Wolfhound

Chytré investice

Britové si ovšem dobře uvědomují, že pokud by jen snižovali stavy a škrtali v rozpočtu, Velká Británie by brzy přestala hrát svou důležitou úlohu na mezinárodním poli. Proto kromě vyřazování zastaralé a techniky investují do vozidel, která jsou flexibilní, snadno modifikovatelná a splňují vysoké nároky britského ministerstva obrany. V roce 2023 by proto armáda měla obdržet první dodávku z celkem 500 objednaných vozidel Artec Boxer 8×8, které by měly být více než důstojnou náhradou vyřazených strojů.

Změní se směřování britské armády?

Podle ohlasů z britského generálního štábu jsou nicméně vyřazená vozidla užitečná zejména během stabilizačních misí na území s aktivními partizánskými a guerillovými jednotkami, které nastražují výbušniny a podomácku vyrobené miny. Přezbrojení proto také může naznačovat, že Britové hodlají změnit celou strategii a koncepci svých ozbrojených složek. V konečném důsledku se pak mohou přestat účastnit určitých typů misí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj z červené řepy sníží krevní tlak a dodá tělu potřebné vitamíny
adbz.cz
adbz.cz
Gauč se dá vyčistit pomocí pokličky a jedlé sody. Vytáhne špínu i bakterie