Britské královské námořnictvo bude posíleno novými fregatami

Jak vyplývá z nedávného prohlášení britského premiéra Borise Johnsona, bude Královské námořnictvo posíleno o fregatu typu 32, na jejíž vývoj a zavedení bude rozpočet námořnictva navýšen v průběhu 4 let o 16,5 mld. liber. Námořnictvo dosud disponuje fregatami typu 26 a 31.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedná se zřejmě o největší investici do vývoje a vybavení ozbrojených sil Velké Británie v moderní době.

iBritské loďstvo se rozroste

Navýšení rozpočtu se sice týká zejména nové fregaty typu 32, finanční prostředky však budou využity také například na 

  • rozšíření dosavadní flotily fregat, a to o 5 fregat typu 31 a 8 fregat typu 26
  • boj proti kybernetickým hrozbám
  • výzkum umělé inteligence, a
  • vojenský výzkum.

K velkým pozitivům této modernizace patří rovněž vytvoření 10 tis. pracovních míst ročně v daném oboru.

iInvestice do nových lodí

Jaká bude fregata typu 32

Premiér sice v prohlášení uvedl označení typu nové fregaty, zdržel se však všech případných bližších informací jak o jejích vlastnostech, tak také datu, kdy by mohl být první kus postaven.

Později však v Parlamentu došlo na základě dotazu jednoho z poslanců k upřesnění záměru. Fregata typu 32 by podle všeho měla sloužit jako mateřská loď pro bezpilotní systémy. Tyto systémy se již osvědčily zejména při vyhledávaní a zneškodňování min a také v protiponorkové válce. Nejprve však musí proběhnout takzvaná koncepční fáze vývoje tohoto bojového plavidla, která zatím ještě nebyla zahájena a může tedy dojít k zásadním změnám.

Pokud jde o využívání bezpilotních systémů, není Velká Británie zdaleka jedinou zemí, která se intenzivně zabývá možnostmi jejich využití. Své zkušenosti s obdobnými projekty mají z evropských zemí Rusko, Nizozemí a Belgie, z dalších států Japonsko, Spojené stááty americké, Jižní Korea a Singapur.

Další novinky v britském námořnictvu

Je evidentní, že cílem změn je vrátit britské Royal Navy její dřívější lesk a obnovit také důvěru obyvatel Velké Británie v její schopnosti a také potřebu. Vláda cílí rovněž na zvýšení prestiže námořnictva v mezinárodním měřítku. O tom svědčí mimo jiné již i zavedení moderní HMS Queen Elizabeth (R08) do služby v roce 2017 jako nové vlajkové lodi Královského námořnictva. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články