Bývalí afghánští vojáci jdou na dračku, hlavně ti ze speciálních jednotek. Mohou být v Jemenu a na Ukrajině

Vycvičit kvalitního vojáka trvá několik měsíců, u členů speciálních jednotek může jít i o roky. Takoví bojovníci jsou proto nesmírně cenění.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Příslušníci bývalé afghánské armády, kteří museli v roce 2021 prchnou ze země, když zde převzalo moc hnutí Tálibán, jdou v poslední době na dračku. Zhruba 40 000 z nich uteklo do sousedního Íránu, z toho údajně až 5 000 členů speciálně vycvičených jednotek. Již nějakou dobu jsou vystaveni tlaku, aby odešli bojovat do Jemenu za íránské zájmy. V posledních týdnech jsou také rekrutováni do bojů na Ukrajině.

Zájemci se cvičí, a dokonce i odcestovali

Zprávy o tom, že se je snaží ruská strana, konkrétně Vagnerovci, naverbovat, přinesl například poslední velitel afghánské armády Haibatullah Alizai. Vojáci, co nabídku přijali, jsou údajně umístěni ve speciálním táboře, kde probíhá jejich výcvik. Někteří již prý dokonce do Ruska odcestovali. Potvrdit tyto informace z oficiálních zdrojů se zatím nepodařilo. Ani Ukrajina nehlásila, že by mezi zajatci byl nějaký bývalý afghánský voják.

Tito muži si dlouhá léta budovali kariéru v Afghánistánu, ale loni museli i s rodinami doslova ze dne na den uprchnout, aby si zachránili holý život. Azyl našli v Íránu, zde však mají problém najít si práci. Vagnerovci jim mají za službu na Ukrajině nabízet 1 500 dolarů měsíčně (téměř 37 000 korun), což je pro ně pohádkový příjem, který by jim zajistil budoucnost. Mnozí i přes nebezpečí, jemuž mohou čelit, na nabídku kývli.

Výcvik podle západních standardů

Pro ruskou armádu mohou být tito muži velmi vítanou posilou. Během své služby se účastnili ostrých bojových akcí, mají tedy bojové zkušenosti. Ještě větší výhodou může být skutečnost, že je cvičili západní instruktoři v taktice bojů používané západními armádami. To je taktika, kterou v posledních letech převzala ukrajinská armáda. Ruským vojákům, kteří velmi jedou po kolejích z dob sovětské éry, to činí potíže.

Mnozí američtí vojáci se v minulosti snažili dostat své bývalé afghánské spolubojovníky třeba do USA, aby byli v bezpečí. O jejich záchranu či přestěhování nebyl zájem, ačkoli jejich znalosti mohou představovat pro západ bezpečnostní riziko. Pro Rusko, které se potýká na Ukrajině s velkými ztrátami, mohou být přínosem z více důvodů, nejen kvůli svému výcviku. Jedná se o zahraniční bojovníky bez vlasti. Pokud v bojích na Ukrajině padnou, nebude jejich smrt mít vliv, na rozdíl od smrti ruských občanů, na veřejné mínění v Rusku.

Jak velká pomoc mohou být pro Rusko afghánští vojáci?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články