Česká republika přišla o dalšího pamětníka 2. světové války

Pro někoho je 2. světová válka dávnou historií, pro jiného obdobím docela nedávným, které dosud připomínají zejména žijící účastníci bojů, váleční veteráni. Doba, která uplynula od konce tohoto válečného konfliktu, však neustále roste a veteránů samozřejmě ubývá. Je potřeba jim naslouchat se zvýšenou pozorností, než se jejich cenné vzpomínky vytratí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ministerstvo obrany má aktuálně v evidenci 249 žijících veteránů této světové války.

Odešla válečná hrdinka

Řady žijících veteránů opustila na začátku prosince tohoto roku ve věku 96 let také paní Jarmila Halbrštátová, roz. Kaplanová, plukovnice v. v. (tedy „ve výslužbě“). Narodila se v Ústí nad Orlicí dne 7. 4. 1924. Její rodiče poté z pracovních důvodů odjeli do Sovětského svazu a Jarmilu vychovávala babička. Když jí bylo 12 let, přijela pro ni matka a odvezla ji také do Sovětského svazu. V roce 1941 došlo k napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem, a protože Jarmila byla na rozdíl od rodičů vybavena protektorátním pasem, byla zatčena a postupně internována v různých táborech.    

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Další z pamětníků už není mezi námi

Z posledního tábora byla Jarmila propuštěna v roce 1942 a v témže roce vstoupila jako řada dalších Čechů do československé vojenské jednotky, která se v Sovětském svazu formovala.

V jednotce působila jako zdravotnice a zúčastnila se také bojů o Sokolovo. Nezůstala však pouze u této kvalifikace, absolvovala náročný spojařský kurz a aktivně se zúčastnila řady bojů, zejména

  • o Bílou Cerekev
  • o Kyjev, a
  • v rámci Karpatsko-dukelské operace.

Poválečná činnost a vyznamenání

Jarmila byla ještě rok po válce v armádě, kde absolvovala letecký výcvik a poté působila v Brně jako instruktorka létání na bezmotorových strojích. Dosáhla hodnosti poručice letectva. Pokud jde o její následné civilní profese, pracovala jako účetní a poté jako dělnice.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Byla známou válečnou hrdinkou

Postupně byla povyšována v rámci výslužby, nejprve na majorku, poté podplukovnici, a nakonec v roce 2010 na plukovnici. Byla rovněž držitelkou Záslužného kříže ministra obrany ČR III. stupně, Medaile za hrdinství, Čs. Válečného kříže 1939 a Sokolovské pamětní medaile.

Paní Jarmila Halbrštátová, roz. Kaplanová, plukovnice v. v., zemřela v Ústřední vojenské nemocnici v Praze dne 2. 12. 2020.

Čest její památce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články