Čeští akademici uspěli v mezinárodní soutěži autonomních robotů

Tým složený z vědců a doktorandů Fakulty elektrotechnické ČVUT se může pochlubit triumfy hned ve dvou kolech prestižní soutěže robotů DARPA Subterranean Challenge, kterou pořádá a financuje americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, zkráceně DARPA.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Čeští akademici si svým úspěchem v mezinárodní konkurenci vysloužili grant v hodnotě 1,5 milionu dolarů, tedy více než 30 milionů korun. V týmu jsou zastoupeny dvě katedry:

  • katedra kybernetiky
  • katedra počítačů
iZdroj obrázku: Pixabay.com
I Češi umí tvořit roboty

Investice do hardware

Akademický tým má v plánu výhru investovat především do nového hardware pro své roboty, protože právě v téhle oblasti chybí prostředky nejvíce. A i v rámci soutěže studenti cítili, že jejich roboti nejsou po technické stránce na takové úrovni, na jakou by díky většímu rozpočtu mohli dosáhnout. Zbytek prostředků využijí akademici na cestu na finálové kolo soutěže, které by mělo proběhnout na podzim příštího roku ve Spojených státech. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Velký úspěch zajímavých robotů

Nákup robotů SPOT

Kromě komponent ke stavbě robotů plánují akademici zakoupit pokročilé čtyřnohé roboty SPOT od firmy Boston Dynamics. „Tyto roboty, které jsou dosud nejlépe disponovány pro skutečně autonomní chování a navíc jsou velmi spolehlivé, byly teprve nedávno uvolněny k volnému prodeji. Setkali jsme se s nimi v druhém soutěžním kole, kde je nasadil tým Costar a kde se ukázaly v dobrém světle. Doufáme, že k nám dorazí včas, abychom je stačili zaintegrovat a mohli s nimi absolvovat finálovou soutěž,“ zdůvodňuje v tiskové zprávě ČVUT akvizici vedoucí katedry kybernetiky Tomáš Svoboda.Z výsledků práce úspěšného týmu by měla mít v budoucnosti přínos nejen Fakulta elektrotechnická ČVUT a americké ministerstvo obrany, které soutěž prostřednictvím jedné ze svých agentur pořádá, ale i Česká republika, potažmo česká armáda, pokud se nově vyvíjené technologie rozhodne zařadit do své výzbroje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články