Čeští vojáci již osm let cvičí kolegy v Mali a chystají se tak činit i letos. V zemi je však situace na ostří nože, tamní armáda svrhla vládu

V Mali Armáda Česká republiky cvičí místní jednotky již od roku 2013. I letos se sem chystají noví čeští vojáci. Situaci je v zemi napjatá, jsou zde islámští teroristé, nově armáda svrhla vládu.

i Zdroj fotografie: MOČR
                   

V Mali v současné době působí kolem 120 českých vojáků hned ve třech misích. První z nich je výcviková mise EUTM, kdy čeští vojáci působí v Bamaku a také ve výcvikovém středisku Koulikoro. Další je působení v uskupení Takuba, které spadá pod francouzské velení. Čeští důstojníci působí také u mise OSN. Sněmovna až do konce roku 2022 schválila nasazení až 120 vojáků do EUTM, 60 vojáků do Takuby a až 15 do mise OSN.

Nejnověji míří do Mali dělostřelci

V těchto dnech by se měli do Afriky přesouvat dělostřelci ze 132. dělostřeleckého oddílu. Jejich úkolem zde bude ostraha velitelství výcvikové mise Evropské unie v Bamaku a Kouliroku a doprovody osob. Do Mali si s sebou ale neberou své těžké houfnice DANA. Před nasazením prošli intenzivním výcvikem na obrněných vozidlech Iveco, která tu budou používat. Polovina členů jednotky už zkušenosti se zahraniční mise má.

iZdroj fotografie: MOČR

Připravuje se další tým

Podle armády již intenzivně cvičí i jednotky, které do Mali zamíří na podzim. Tentokrát půjde o členy 71. mechanizovaného praporu. Příprava na takové nasazené si podle velitelů vyžaduje asi roční trénink. Podle instruktora Jindřicha Palečka začíná se výběrem osob na jednotlivá tabulková místa. Každého z vybraných vojáků pak čekají kurzy na funkci, pro kterou je přidělen. Ty končí nyní, do září pak vojáci projdou společným výcvikem a posléze konečnou certifikací.

iZdroj fotografie: MOČR

V misi může jít i o život

Pečlivá příprava všech členů mise do Mali je velmi důležitá. Mohou se snadno dostat do situace, kdy jim půjde o život. Na konci dubna byli v Mali například raněni tři zahraniční vojáci při raketovém útoku. Hodnocení Čechů v Mali je velmi dobré, jejich činnost zde oceňují i spojenci. Loni zde výcvikové misi EUTM velel i Čech – brigádní generál František Ridzák. Česká armáda se nyní uchází o to, aby misi velela i v druhé polovině příštího roku.

iZdroj fotografie: MOČR

Situaci v Mali je napjatá

V posledních dnech se situace v Mali velmi zkomplikovala, nejen kvůli radikálním islámským teroristům. Armáda v pondělí 24. května zatkla premiéra, prezidenta a ministra obrany. Vojáci je uvěznili na základně nedaleko hlavního města. Vyvrcholila tak napjatá situace, která v zemi panovala od loňského srpna, kdy byl svržen předchozí prezident. V příštím roce se v zemi měli konat svobodné volby. Kvůli puči nyní africké země, ale i mnozí představitelé Evropské unie, hrozí Mali sankcemi, pokud se situace neurovná.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články