Video: Challenger 2 se může vyřadit i bez pomoci protivníka, když se řidič snaží „motorem porazit přírodu“ a zapadne skoro po věž

Ačkoliv je britský tank Challenger 2 velmi dobře pancéřovaný a má přesné dělo, jeho slabinou je hmotnost, kvůli níž se mu snadno stane nepřítelem terén.

Tank Challenger 2 v blátě i Zdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Britský tank Challanger 2 je považován za jeden z nejlepších na světě – pochlubit se může například skvělým pancéřováním, a k zahození není ani jeho přesné dělo. Mohlo by se tedy zdát, že je jakousi tankovou superzbraní. Skutečností ale je, že má minimálně jednu velikou slabinu, která se projeví v okamžiku, kdy se dostane do opravdu blátivého terénu. V takovém okamžiku totiž velice snadno zapadne a stane se nepoužitelným, což se samozřejmě může stát jakémukoliv vozidlu, ale Challenger 2 je mnohem těžší než řada jiných.

Bahno zkrátka Challengeru 2 nesvědčí

Britové navrhli svůj tank Challenger 2 s ohledem na podmínky ve Velké Británii, případně západní Evropě, ale osvědčil se i v momentě, kdy byl nasazen třeba v Iráku. Jenomže pokud se ocitne například ve východní Evropě, může mít problém – že disponuje velmi dobrým pancířem také znamená, že je i velice těžký – konkrétně jde o 64 tun, uvádí Defence-Ua. Snadno tak zapadne do bláta, a to zvláště v období podzimu nebo jara, kdy na východě panuje takzvaná rasputica a vrstva bahna je na české poměry až nepředstavitelná.

Challenger 2 při střelbě iZdroj fotografie: Si Longworth / Creative Commons / OGL
Challenger 2 při střelbě

Video pod článkem ukazuje, jak moc může Challenger 2 v zabahněném terénu zapadnout. Využil sice cestu, po níž nejspíše dříve projelo jiné vozidlo, ale pro takto těžký tank jde o velmi nepříznivý terén. Začne se tedy do bahna bořit, a jak je běžné, čím více se řidič snaží, tím hlouběji zapadá, až se tank ocitl téměř až po věž v blátě a vodě. Jak nakonec dopadl, není jasné, ale pravděpodobně ho musel někdo z bahna vyprostit. Záběry mimochodem nejsou z boje, kde by jinak taková situace téměř jistě znamenala zničení nebo ukořistění.

Sice je těžký, ale má spíše přednosti

Challenger 2 je podobně těžký jako M1 Abrams nebo Leopard 2, ale má slabší motor. Třeba oproti ruskému T-80 má o 30 procent menší poměr hmotnosti k výkonu, vysvětluje TheSun, ovšem ruské tanky byly stavěny tak, aby se dokázaly s těžkým bahnitým terénem vypořádat, protože bylo jasné, že se v něm budou muset pohybovat. Britové při konstrukci tanku pravděpodobně s takovou možností nepočítali a řešit to nebylo důležité.

Ruský tank T-72B3

Video: ruský tank T-72B3 dokáže zničit M1 Abrams, a to jedinou ranou

To ovšem neznamená, že by Challenger 2 byl špatný tank, naopak. Jen musí osádka pamatovat na jeho slabinu a do extrémně bahnitého terénu s ním nejezdit. I z větší dálky přitom mohou využít předností jeho děla, které má ráži 120 mm a drážkovanou hlaveň, uvádí ArmyRecognition, což mu zajišťuje velmi vysokou přesnost i na vzdálenost několika kilometrů, a třeba dělo výše zmíněného T-80 se mu v tom nemůže ani přiblížit. Navíc je nesnadné ho zničit.

Challenger 2 zapadl do bláta

Jak se vyhnout zapadnutí Challengeru 2 do bláta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články