Proč se Číny obává čím dál více zemí? Víme, jakým krokem by mohla brzy získat celé Jihočínské moře

Čína za poslední desítky let udělala enormní pokrok. Z rozvíjející se země se stala velmoc, která disponuje jak obrovskou armádou, tak prosperující ekonomikou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čína byla ještě v minulém století na pokraji chudoby a mnozí ji označovali za rozvíjející se zemi. V současné době však posměšky vystřídal strach a obezřetnost, zejména vůči tamnímu Ministru obrany Generálu Changu Wanquanovi. Ten totiž minulý rok implementoval celý národ způsobem, aby byl připravený na „válku lidí na moři“. Čínská lidová republika nyní disponuje obrovskou armádou, kterou doplňuje prosperující ekonomika. 

Slova generála Changa by neměla brát nadarmo žádná země

Čínský ministr obrany, generál Chang Wanquan, v minulém roce implementoval národ, aby se připravil na „válku lidí na moři“. Účelem celé kampaně má podle něj být zajištění suverenity po nepříznivém rozhodnutí Mezinárodního tribunálu pro práva moří. V Úmluvě OSN totiž stojí, že Peking vlastní pro své účely 80 až 90 procent celého Jihočínského moře, což mu očividně nestačí. Přímořské hlavní město kvůli tomuto dokumentu tak ze zákona nemůže zasahovat do zbylých sousedních částí moře. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Termín „Válka lidí na moři“ tak pravděpodobně znamená fakt, že se Čína pokusí vzít si celé Jihočínské moře násilím. To je přesně důvod, proč nyní musí Mezinárodní tribunál pro práva moří soustavně pozorovat chování generála Changa. V pozoru musí být ale také země Jihovýchodní Asie, zejména Vietnam a Filipíny. Changova slova jsou však nebezpečím i pro Washington, který situaci taktéž nebere na lehkou váhu. 

Čína investovala v posledních letech zejména do námořnictva

Někteří představitelé země dokonce hlásali svým obyvatelům, jak své nové námořní síly použijí pro nápravu chyb z minulosti a vyhrají národní mořské renomé. Čína totiž v posledních desítkách let investovala především do svého námořnictva, takže disponují jak obrovskou námořní armádou, tak neuvěřitelnými a moderními stroji zkázy. Mezi ty patří například i nové bojové ponorky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Není tak vhodné brát Čínu v současné době na lehkou váhu. Jejich armáda se stává čím dál větší a silnější, čímž si také můžou diktovat vyšší nároky. Ty nyní odkazují především na ostrovy a oblasti v Jihočínském moři, jako je například Taiwan. Ten již Čína prosazuje za svojí provincii, avšak dle Spojených států jde stále o svobodnou zemi. Nejinak tomu bylo například i s Tibetem, který si Číňané krvelačně přivlastnili.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články