Číňané vidí i to, co by nejspíše neměli: výhoda západních špionážních satelitů rychle klesá, Čína sleduje i americká vojenská cvičení

NÁZOR: Sledovat oponenty z vesmíru dokázaly dříve hlavně USA, ale Číňané jejich náskok v posledních letech značně stahují a mění tak orbitální rovnováhu.

Severní Korea chce satelit ve vesmíru i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V jakémkoliv konfliktu patří informace k tomu vůbec nejdůležitějšímu, protože ať je letoun, tank, voják atd. sebelepší, bez potřebných instrukcí toho moc nezmůže. Jedním z nejúčinnějších a také nejbezpečnějších způsobů, jak je získat, je sledování nepřítele z vesmíru za pomoci satelitů. Největší pokrok zaznamenaly v této oblasti Spojené státy americké, ale ty pomalu dominanci ztrácí. Velké množství špionážních satelitů a dalších zařízení totiž vysílá na oběžnou dráhu Země například Čína, která je také prokazatelně využívá.

Čínské satelity sledují vojenská cvičení

O schopnostech čínské armády sledování z vesmíru svědčí například reakce na cvičení pořádaná USA a Austrálií, což jsou mj. členové aliance AUKUS, který má bránit čínské rozpínavosti v oblasti Pacifiku. Je tedy pochopitelné, že má země draka o její činnost enormní zájem, což i projevuje. Když se v roce 2023 konala velká cvičení Talisman Sabre a Malabar, aktivita čínských satelitů se prudce zvýšila. Odborníci zaznamenali nad oblastí cvičení min. 3 tisíce přeletů čínských satelitů, a Číňané upravili i polohu 3 geostacionárních družic, aby viděly lépe.

Jaký je poměr čínských a amerických satelitů ve vesmíru, nebo jaké přesně jsou jejich schopnosti, je neznámou otázkou, informace jsou totiž přísně utajované. Například Pentagon ve své zprávě z roku 2022 tvrdil, že měla Čína na konci roku 2021 více než 260 satelitů a dalších systémů určených ke sledování, a jiná zpráva, tentokrát Národního střediska leteckého a kosmického zpravodajství, zase v roce 2018 tvrdila, že jich je 122, kdežto amerických 353. To by znamenalo, že Čína jejich počet během velmi krátké doby zdvojnásobila.

Lodě ani letadla se nemají kde schovat

Ačkoliv je počet čínských pozorovacích satelitů stále menší než amerických, je vyšší než součet satelitů všech ostatních zemí (s výjimkou USA). Třeba takové Rusko mělo v roce 2018 disponovat pouhými 23 satelity. Čínská zařízení mají být přitom vybavena digitálními fotoaparáty i radary, což jim umožňuje pozorovat povrch země 24 hodin denně a za každého počasí. Vidět tak mohou třeba americké svazy bojových lodí nebo expediční nebo letecké síly, což vylučuje jakoukoliv překvapivou operaci proti Číně de facto kdekoliv.

Umělá inteligence v budoucí armádě, Spojené státy

Vize americké armády je globální a neuvěřitelná: chránit chce celou planetu, technologie vybavit umělou inteligencí a přepsat pravidla

Kromě Číny ale existují ve světě i další významní hráči v oblasti průzkumu ve vesmíru, a to soukromé společnosti. Mnohé firmy mají na oběžné dráze Země velmi schopné satelity, s jejichž záběry obchodují – nakupují od nich kupříkladu i americké ozbrojené síly. Jejich provozovatelé jsou pochopitelně vázáni různými předpisy daných zemí, z nichž pochází. Úroveň informací, s nimiž mohu obchodovat, je tedy různá. Není pochyb, že společnosti ze států s nízkou regulací mohou komukoliv prodat i velmi citlivé údaje.

Start čínské rakety

Jak schopná bude Čína ve vesmíru? A vyplatí se ji podceňovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články