Čínské pokrytectví v praxi: ačkoliv země draka ruské armádě „nic nedodává“, prohání se její vojáci v čínských autech

I když Čína oficiálně zaujímá k válce na Ukrajině neutrální postoj a tvrdí, že přímo armádě nic nedodává, jedná spíše o velmi výnosné pokrytectví.

Desertcross 1000-3 i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

Ačkoliv Čína tvrdí, že nepodporuje ani jednu stranu války na Ukrajině, je jednoznačným dodavatelem techniky ruské armádě. Ano, sice neexistují přímé důkazy, že by jí prodávala ve velkém nějaké zbraně, jenomže jí dodává jiné výrobky, které následně slouží pro vojenské účely. Může se sice tvářit, že se jedná o civilní dodávky, ale důkazy z ukrajinského bojiště jasně ukazují, že třeba čínské čtyřkolky Desertcross-1000-3 jsou přímo na frontě. Oznámil to (nejspíše jako první) velitel roty Magyar Birds ve svém Telegramu.

Zničené čínské čtyřkolky v Chersonské oblasti

O používání čínských čtyřkolek na frontě existují náznaky již delší dobu, a že ruští vojíci jezdí s vozidly Desertcross-1000-3 ze země draka, jsme již na ArmádnímZpravodaji psali – dostat jich měli 530, a asi dalších 1 600 mají objednaných. Ještě donedávna však chyběl jednoznačný důkaz o zapojení těchto vozidel do bojů, ostatně jsou také vedena jako civilní, leč do těžkého terénu. Poskytuje ho ale video dostupné pod článkem – jsou na něm dvě čínské čtyřkolky zničené na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti, uvádí portál MilIn.

Čína teoreticky může Desertcross-1000-3 vydávat za civilní vozidlo, protože není nijak ozbrojené a Rusko by ho mohlo využívat například v zemědělství nebo v lese, ale jejich masivní objednávka rozhodně neodpovídá tomu, že by ho měli používat například zemědělci – všem bylo 100% jasné, že budu sloužit při válce na Ukrajině. Čtyřkolka je totiž užitečná v těžším terénu a dle ArmyRecognition má místo pro 3 osoby a v nákladní části vzadu uveze náklad o hmotnosti 550 kilogramů, i když některé zdroje tvrdí, že nosnost je nižší.

Vozidla jsou pro východní bojiště skvělá

Záběry na videu níže ukazují konkrétně dvě zničená vozidla Desertcross-1000-3 v lesním porostu, která se Ukrajincům údajně podařilo zlikvidovat pomocí dronů shazujících hlavice z raketometu RPG-7. Na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti přitom ukrajinští vojáci vytvořili předmostí, a video je dle všeho pořízeno v místech, odkud ruské okupanty vytlačili. Na korbě jednoho z vozů jsou pak viditelné zbytky zeminy, a druhý se zdá zcela prázdný.

I když se nejedná i nijak sofistikovaná vozidla, jsou lehká a tedy i dobrá k přepravě vojáků a nákladu, a to i v rozbředlém terénu, jehož nejhorší fáze je rasputica, která je všudypřítomná na podzim i na jaře. Za jeden Desertcross-1000-3 platí Rusko kolem půl milionu korun, takže je ve srovnání s vojenskými vozidly snadno nahraditelný. Jezdí přitom max. rychlostí 80 km/h a dojezd má 250 km; disponuje navíc navijákem v přední části, takže ho lze dobře vyprostit, pokud zapadne, ale i využít k vyproštění někoho dalšího.

Houfnice Zuzana 2

Slovensko zrušilo poslední balíček vojenské pomoci Ukrajině, válku se ale nakonec rozhodlo podporovat a těžit z ní

Jistě budou někteří opět namítat, že jsou dodávky zcela v pořádku, když NATO i další země dávají nebo prodávají techniku, zbraně a munici Ukrajině, jenomže on je rozdíl, když ji někdo poskytuje napadenému státu, který chce jenom ubránit své území, nebo když ji naopak posílá zemi, co na ni útočí, a dopouští se mimochodem opravdu mnoha válečných zločinů. Následky této války, nebo speciální vojenské operace slovy ruského prezidenta, budou navíc jistě viditelné i za desítky let, a statisíce mrtvých na obou stranách už nikdy nikdo nenapraví.

Zničené Desertcross-1000-3 používané Ruskem na Ukrajině

Proč je Čína ochotná dodávat Rusko automobily pro armádu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články