Slovensko zrušilo poslední balíček vojenské pomoci Ukrajině, válku se ale nakonec rozhodlo podporovat a těžit z ní

Ne všechny postoje zůstávají stejné, a ať je někteří prezentují sebevíc vehementně, mohou je změnit – hlavně v momentě, kdy jim z toho plyne prospěch.

Houfnice Zuzana 2 i Zdroj fotografie: Uživatel 270862 / Creative Commons / CC BY-ND
                   

Když na Slovensku vyhrálo volby hnutí SMER a v čele vlády stanul Robert Fico, postoj Slovenska se vůči válce na Ukrajině změnil, resp. otočil. Hlavně před volbami vyjadřoval nový předseda vlády a někteří jeho spojenci silně proruské postoje a avizoval, že Ukrajina už od Slovenska nedostane žádnou vojenskou pomoc. Tak se ale stalo pouze částečně a Slovensko zase tak protiukrajinský postoj nezaujalo, protože mu válka hraje do karet. Zbraně a munice na Ukrajinu proudí a proudit budou, jenom to nebude zdarma.

Vojenská pomoc nebyla tak úplně zdarma

Nová slovenská vláda zastavila začátkem listopadu 2023 dodávky vojenské pomoci ze zásob slovenské armády, jak uvedly Aktuality – jde o slib, který dal Robert Fico svým voličům. Hodnota původně plánované pomoci byla v přepočtu 901 milionů Kč, uvedl portál MilIn, nakonec z ní ale Ukrajina neuvidí ani náboj. V balíčku měly odejít na pomoc napadené zemi třeba 4 miliony nábojů ráže 7,62 milimetrů, přes 5 tisíc kusů granátů pro tanky, stejně jako minomety s municí. Vzhledem k očekávaným ruským útokům však může citelně chybět zejména 140 střel do protivzdušného systému 2K12 Kub.

Odminovávací komplet Božena-5

Čechy zaplacené slovenské bezpilotní odminovací vozidlo Božena-5 pro Ukrajinu je velký „čistič“ na primitivním principu

Slovensko patřilo v minulosti mezi významné dárce zbraní a další pomoci pro Ukrajinu, jíž poskytlo například systém protivzdušné obrany S-300, který pocházel ještě z dob Československa – Slováci ho tehdy získali po rozdělení federace. K tomu země poslala i své letouny Mikoyan MiG-29 Fulcrum a další techniku, za což na druhou stranu dostala kompenzace od spojenců. Např. stejně jako Češi dostala od Německa starší, ale stále velmi schopné, tanky Leopard 2A4. A z USA pak zase bitevní Bell AH-1Z Viper, pěchotní zbraně, peníze na modernizaci a další.

Zastavena je pomoc jen ze skladů armády

Ačkoliv to před volbami vypadalo, že je Robert Fico zcela proti jakýmkoliv dodávkám zbraní na Ukrajinu, realita je po ustanovení jeho vlády velmi odlišná. Jak uvádí HnOnline, ve skutečnosti se to totiž týká jenom bezplatné pomoci poskytované ze skladů slovenské armády. Zastavení posledního balíčku pomoci je sice pro Ukrajinu nepříjemné, ale Slovensko jí už většinu zbytného materiálu z armádních zásob dodalo.

Střely systému 2K12 KUB na odpalovacím vozidle iZdroj fotografie: Srđan Popović / Creative Commons / CC BY-SA
Střely systému 2K12 KUB na odpalovacím vozidle

Jinak je to ovšem s komerčními zakázkami. Se zbraněmi nebo municí, kterou Ukrajina nebo někdo ze spojenců slovenským firmám zaplatí, nemá nová slovenská vláda problém a „válku tak klidně živí“. Aby to nevyznělo blbě, ano, dělají to mnohé jiné země, ale jde o to, jak slovenská vláda změnila svůj postoj, ačkoliv se její politici před volbami dušovali, že dodávání zbraní válce na Ukrajině neprospěje a akorát to povede k jejímu prodlužování.

Střelba z útočné pušky M4

5 000 amerických útočných pušek M4A1 na Slovensku nahradí staré Sa vz. 58. Alternativou mohl být CZ BREN 2, ale něco českého přece sdílí

Příkladem placené dodávky může být 16 samohybných kolových houfnic Zuzana 2, jejichž výrobu platí Norsko, Dánsko a Německo. Robert Fico i jeho spojenci totiž rázem zaujali postoj, že takové zakázky zaměstnávají Slováky a přináší firmám zisky a státu daně, takže je to v pořádku. A dokonce promluvil o dodávce odminovací techniky, kterou považuje za humanitární pomoc. Nakolik svým přístupem dodržel předvolební sliby, ať každý zhodnotí sám. Někdo by ale mohl označit za pokrytecké, když někteří kritizují za totéž, co nakonec sami dělají.

Výroba houfnic Zuzana 2 pro Ukrajinu

Jak se díváte na postoj slovenské vlády vůči pomoci Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články