Čínské námořnictvo vylepšuje své jaderné útočné ponorky. Nebezpečné stroje oponentům nahání hrůzu

Námořnictvo Číny je co do počtu plavidel největší na světě, ale v kvalitě zaostávalo. S rostoucí ekonomickou silou země se to však začíná měnit.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Když v 70. letech komunistické Čína přišla se svými jadernými útočnými ponorkami Type 091, nepředstavovaly příliš veliké nebezpečí pro moderně vyzbrojená námořnictva. Byly tak hlučné, že je protiponorkové síly mohly odhalit na kilometry daleko. To se ale začalo měnit v 90. letech, když Čína začala pracovat na projektu útočné ponorky Type 093. Sice nejsou nejlepší na světě, ale v mnohém se zlepšily. V budoucnu může být hůře.

Hluk se dařilo postupně tišit

O čínských ponorkách jsou dostupné jen základní informace. První ponorka Type 093 byla také poměrně hlučná, ale jak loděnice stavěly nová plavidla, byla neustále vylepšována. Výtlak ponorky je kolem sedmi tisíc tun. Jsou tedy menší než nejnovější útočné ponorky třídy Virginia amerického námořnictva. Ale zase větší než francouzské. Proto je lze srovnávat třeba s britskou třídou Astute.

Submarine Type 093………..“BOSS⚓✈“

Zveřejnil(a) Aircraft Carrier/Portaaviones: King of the Océans dne Neděle 5. března 2017

Velikost jí podle odborníků dává větší šanci maskovat svůj hluk než předchozímu typu. Jednou z nejhlučnějších částí jaderných ponorek bývá čerpadlo, které se stará o chlazení jaderného reaktoru plavidla. Podle dostupných informací se Číne u posledních plavidel podařilo vylepšit jeho konstrukci a ta je mnohem tišší, než bývala. U varianty A se navíc změnil tvar trupu, což mělo vést k další redukci hlučnosti. Pod hladinou má plavidlo dosahovat rychlosti kolem 30 uzlů.

Nebezpečné protilodní rakety

Každopádně i když tyto ponorky nejsou nejtišší na světě, mohou znamenat velké nebezpečí pro hladinové lodě nepřítele. Například pro svazy letadlových lodí. Odhaduje se, že ponorka může nést až 22 torpéd, která budou podobná americkému Mark 48. Nebezpečnější mohou být protilodní střely. Když čínský prezident jednu ponorku Type 093 vyrianty A v roce 2018 navštívil, odborníci rozeznali odpalovací zařízení raket YJ-18. Vyloučeno není, že ponorka má i sila na odpalování střel proti pozemním cílům.

Chinese submarine type 093

Zveřejnil(a) Valeriy M Cherzorov dne Středa 24. června 2020

Jednou z otázek kolem čínským ponorek zůstává, jaká by byla efektivita jejich velení. Na rozdíl do západních námořnictev, kde velí kapitán, mají čínská plavidla i funkci politického důstojníka. Má na starosti hlavně morálku a uvědomělost posádky. Není ale jasné, jaká by byla jeho úloha v bojových situacích a zda by politicky nezasahoval do odborné práce kapitána.

Satelitní snímky čínských loděnic naznačují, že plavidla Type 093 by nemusela být nejmodernějšími čínskými útočnými jadernými ponorkami dlouho. Ve vývoji je totiž ponorka Type 095, která by měla mít podstatně vylepšené vlastnosti. Spekuluje se o přepracované konstrukci trupu, která ještě sníží hlučnost. A mnohem lepších senzorech. Ponorky by podle všeho měly sloužit i jako eskorta čínských letadlových lodí.

Jak by dopadl střet americké a čínské jaderné útočné ponorky?

Zdroj: Nationalinterest, Nawalnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články