Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem

Drony Lancet jsou jednou z nejschopnějších ruských zbraní, mají na svědomí již řadu cenné techniky. Pancíř samohybné houfnice jim není schopen odolat.

M109 Paladin, 155mm samohybná houfnice i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruské sebevražedné drony ZALA Lancet jsou jednou z nejničivějších zbraní v rukách ruských vojáků, což také opakovaně dokazují svými přesnými zásahy. Ačkoliv Rusko před válkou na Ukrajině mělo ve výzbroji několik druhů dronů, mnohé z nich zklamaly – naopak malé Lancety se naopak ukázaly jako velmi schopné. Na videu zveřejněném ruskou armádou je možné jejich sílu vidět, třeba obrněná samohybná houfnice pro ně není problém.

Lancet už zničil mnoho cenných zbraní

Drony Lancet mají na svědomí již řadu systémů (některé prokazatelně, jiné neověřitelně), Rusko jim připisuje třeba zásahy několika systémů S-300, protiletadlových „Buků“, ale i tanků T-64, ukrajinského dělového člunu atd. Jedno z videí pak ukazuje úspěšný útok na samohybnou pásovou houfnici amerického původu, jednat se mohlo o M109 Paladin. Podle všeho ji odhalil ruský průzkumný dron, a následně na ni navedl obsluhu s Lancetem; záběry totiž ukazují i onen náraz do vozidla, což podtrhuje, že je opravdu natočil průzkumný dron.

Dron ZALA Lancet iZdroj fotografie: Nitrid niklu / Public Domain
Dron ZALA Lancet

Není přesně jasné, o jaký typ americké houfnice se jedná, Ukrajina jich dostala několik druhů, ale podle tvaru věže půjde o nějakou verzi mezi A3 a A5. Jedná se o konstrukci pocházející z 60. let 20 století, ale verze ve výzbroji Ukrajiny začaly být vyráběny zhruba o 20 let později. I dnes jsou přitom velmi užitečné, protože jsou přesnější než starší sovětská děla tvořící základ ukrajinského dělostřelectva. Z hlavní lze vystřelovat munici ráže 155 milimetrů dostupnou v západních skladech, které západní zbrojovky průběžně doplňují.

Dron Lancet je malý, ale má 3kg hlavici

Ruské drony Lancet jsou, na rozdíl od zmíněné houfnice, poměrně novým systémem, poprvé byly totiž ruskou armádou představeny v Sýrii v roce 2020. Útoku na videu se dle všeho účastní větší verze Lancet-3, což je letoun poháněný elektromotorem, s nímž dosahuje rychlosti až 110 km/h, a při střemhlavém letu k cíli až 300 km/h. Jeho hmotnost je pouhých 12 kilogramů, ve vzduchu vydrží až 40 minut, a má v sobě zabudovanou hlavici o hmotnosti 3 kg.

Dron ZALA Lancet

Sebevražedné ruské drony Lancet zničí i 5 systémů protivzdušné obrany za 24 hodin: za oběť může padnout S-300 i německý Gepard

Mohlo by se zdát, že obrněná houfnice musí takovému malému dronu odolat, ale opak je pravdou, pancíř ji chrání jenom proti pěchotním zbraním a střepinám. Naproti tomu Lancet může disponovat i kumulativní hlavicí, a například hlavice od granátometu RPG-7, které mají něco málo přes 2 kilogramy, si umí poradit s pancířem o síle až 500 milimetrů RHAe, čehož M109 zdaleka nedosahuje. Po nárazu dronu proto uvnitř vozidla vzplála uložená munice a dělo se během několika sekund ocitlo v plamenech.

Dron Lancet ničí houfnici (nejspíše M109)

Jak hodnotíte výkony dronů Lancet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články