Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa

Některé sebevražedné drony jsou účinnější než jiné, a někdy dokonce tak moc, že paradoxně proniknou i protivzdušnou obranou. Třeba jako Lancet, který zničil systém Alvis Stormer.

Britský systém Alvis Stormer, odpalovač raket i Zdroj fotografie: Uživatel Simon / Creative Commons / CC BY
                   

Sebevražedné drony jsou ve velkém nasazovány hlavně válce mezi Ruskem a Ukrajinou, v níž si připsaly na konto mnoho více i méně významných úlovků. Třeba operátor ruského sebevražedného dronu ZALA Lancet zasáhl vozidlo Alvis Stormer určené k boji se vzdušnými cíli. Jeho osádka přitom evidentně neměla ponětí nejenom o blížící se smrti, ale ani o dalším stroji na obloze, který byl pravděpodobně v roli pozorovatele a nakonec také pořídil videozáznam.

Vozidel obdržela Ukrajina nejspíše jenom 6

Původně britská vozidla Stormer jsou na ukrajinském bojišti velmi vzácná, dle dostupných zpráv jich totiž Velké Británie poslala do země jenom 6 kusů, takže znamená každého takové zničení jistý úspěch (i když je samozřejmě i mnoho hodnotnějších cílů). Jde o vozidla vybavená raketami země-vzduch Starstreak, což jsou mimořádné účinné střely. Jejich odpalovací zařízení je připevněno na podvozku, který vychází z rodiny vozidel Combat Vehicle Reconnaissance (CVR), a jsou tedy podobná transportérům Spartan, které jsou skrytě přepravovány v kamionech.

Střely Starstreak nejsou nic jiného než britský systém MANPADS, ale v tomto případě je odpalovací zařízení připevněno právě na pásovém vozidle, a celkem je na jeho střeše 8 odpalovacích tubusů. Rakety jsou mimořádně účinné, mají dosah 7 kilometrů a obsahují 3 šipky z wolframu, jimiž je možné cíl doslova provrtat. Střely dosahují rychlosti Mach 4 a jedná se o nejrychlejší protivzdušné střely MANPADS na světě. Nechybí jim přitom navádění pomocí dvojice laserových paprsků, což je činí mimořádně odolnými proti rušení.

Ruský dron Lancet prokázal svoji účinnost

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, není zničení vozidla Stormer pro ruské drony Lancet prvním úspěchem, na svém kontě mají třeba i houfnice CAESAR nebo AHS Krab, ale i poškození dělového člunu Gyurza-M. Existují ve 3 verzích, i když o nejnovější (ve výzbroji teprve od března 2023) nejsou známy žádné údaje. Jenom to, že má mít větší hlavici, vyšší rychlost a odolnost proti rušení. Charakteristická je konfigurace křídel umístěných do dvou křížů, základní model vydrží ve vzduchu 40 minut a létá rychlostí až 110 km/h, nese přitom 3 kilogramy těžkou hlavici.

Ztráta „Stormeru“ přitom znamená i oslabení protivzdušné obrany v oblasti, protože si jeho rakety dokáží poradit i s moderními letouny, a to například i s bitevníky Suchoj Su-25 Frogfood nebo bombardéry Suchoj Su-24 Fencer, které útočí z nízkých výšek na pozemní jednotky na frontě. Za pomoci těchto střel už Ukrajinci zničili i několik sebevražedných dronů Shahed 136, i když v takovém případě se mohlo jednat o rakety z odpalovače používaného člověkem (tedy nemusel být instalovaný na vozidle). Na závěr je nutno dodat, že mohl Alvis Stormer zásah dronu i přežít, ale nelze to úplně rozsoudit, neboť k tomu chybí další informace (záběry).

Zničení vozidla Stormer dronem Lancet

Za jak velký úspěch považujete zničení zbraně jakou je Stormer?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články