Video: i když je voják těžce raněn 5 zásahy, může mu průzkumný dron zajistit evakuaci z bojové linie pomocí M2 Bradley

Moderní armády se řídí pravidlem, že je raněné vojáky nutné dostat do bezpečí téměř za každou cenu. Objevit je přitom může i dron, který zrovna letí kolem.

Ukrajinský FPV dron i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Na morálku vojáků má pozitivní dopad, když vědí, že pokud se jim něco stane, budou se je jejich spolubojovníci snažit zachránit. K takovým operacím lze přitom využít i relativní novinku, a to různé typy dronů, resp. ty průzkumné, jimiž lze zraněného bojovníka objevit a díky širokému rozhledu zajistit, že záchranná akce proběhne bezpečně. Stejně tak se nicméně může stát, že vojáka z bojiště zachrání pouze samotný bezpilotní letoun.

Voják žádal dron o rychlou pomoc

Video níže ukazuje situaci, kdy se díky průzkumnému dronu podařilo zachránit těžce zraněného vojáka. MilIn uvádí, že ho dostihla nepřátelská palba v okamžiku, kdy opouštěl svou pozici, a při přestřelce utrpěl pět zásahů, ale nakonec se mu podařilo odplazit se do bezpečí a nasadit si turniket, čímž zmírnil krvácení. Měl štěstí, neboť si ho při průzkumném letu všiml operátor dronu. Voják sice nevěděl, zda nejde o dron nepřítele, ale začal žádat o pomoc.

Čínský dron společnosti DJI iZdroj fotografie: Pxfuel
Kvadrokoptéra od společnosti DJI

Dronu ukázal nejenom turniket a hodinky, aby bylo jasné, že potřebuje rychlou evakuaci, ale video také zachycuje, jak ukazuje svou vojenskou knížku. A jelikož operátor v okolí nezaznamenal přítomnost nepřítele, mohli pro něj vyrazit zdravotníci v bojovém vozidle pěchoty M2 Bradley, naložit ho a odvézt na ošetření. Nasazení velmi cenného bojového vozidla ukazuje, že i záchranu jediného raněného vojáka brali velitelé velmi vážně.

M2 Bradley je pověstné svou odolností

M2 Bradley je americké bojové vozidlo pěchoty zařazené do výzbroje v roce 1981, uvádí MilitaryToday, a je pověstné vysokou odolností. Ta se přitom liší dle verze a mnohé z nich jsou také vybaveny účinným reaktivním pancéřováním. K obsluze je třeba tříčlenná osádka a uvnitř je místo pro 6 vyzbrojených vojáků. Hlavní zbraní je kanon ráže 25 mm, který doplňuje kulomet a řízené protitankové střely BGM-71 TOW s dosahem až 3 750 metrů.

Ukrajinský MiG-29

Rusko uvedlo, že Ukrajina sestřelila vlastní stíhačku Mig-29 i dosud „neviděné“ BVP M2 Bradley. Problém je, že k tomu dojít nemohlo

Nasazení leteckého dronu k objevení zraněného vojáka však není jediný způsob, jak se může angažovat. Stále častěji jsou totiž využívána i různá robotická vozidla, a pokud je raněný pohyblivý, může s ním operátor zajet až k němu, počkat, než se uloží na korbu, a poté ho odvézt do bezpečí. Jedním z takových vozidel může být Sirko-S1, u něhož TheDefensePost uvádí, že uveze náklad 200 kg a i v extrémních podmínkách ujede až 2,5 km.

Záchrana raněného objeveného dronem

Jaké měl asi voják štěstí, že si ho průzkumný dron všiml?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články