Video: když si operátoři dronů trpělivě počkají, mohou při noční obraně zničit i několik ruských vozidel – navíc každé jedinou pumou

Ačkoliv může být útok pod rouškou noci zdánlivě překvapující, proti dobře připravené obraně uspět nemusí. Ke všemu, když o něm ví dopředu.

Vozidlo MT-LB i Zdroj fotografie: Uživatel Articseahorse / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zkušení obránci velmi dobře vědí, že se správná obrana proti útočícímu nepříteli skládá z několika fází a je třeba využít všech možností, jaké mají. V posledních letech patří mezi nejúčinnější využití dronů, které nejenže umí zaměřit blížícího se nepřítele, ale mohou na něj i samy zaútočit, a to dokonce pod rouškou tmy, kdy vojáci pravděpodobně ani netuší, že se v temnotě nad nimi ozbrojený dron vznáší, neb je díky elektrickému pohonu téměř neslyšitelný.

Průzkumné drony umí navést dělostřelce

Spolupráci hned několika zbraní – a hlavně pak využití dronů k poražení útoku – ukazuje video pod tímto článkem. Je na něm vidět útok několika obrněných vozidel, a MilIn uvádí, že jde o ruské obrněné transportéry MT-LB s výsadkem vojáků. Díky dronu se obráncům podařilo útok zachytit a zpomalit či ho dokonce zastavit za pomoci dělostřelectva. Některá vozidla dostala ke všemu přímý zásah, jak je vidět – něco takového nemohla ustát.

Protitankový granát RKG-3 iZdroj fotografie: Uživatel Homoatrox / Creative Commons / CC BY-SA
Protitankový granát RKG-3

Záběry také ukazují následnou likvidaci obrněných vozidel a pěšáků. Pravděpodobně se odehrává v noci, protože ji provádí dron nebo drony používající termovizi. Ty vidí techniku a vojáky jako „na dlani“ a mohou na ně vypouštět improvizované pumy. Co rána, to zásah, přičemž pumám nedokázala odolat ani protidronová ochrana vozidel někdy tvořená kládami. Tvar pum pak napovídá, že se může jednat o tělo granátu RKG-3, ale bez dlouhé rukojeti.

Vozidlo MT-LB není příliš odolné

Vozidlo MT-LB již sice zastaralo, protože je používané od 70. let 20. století, ale je stále velice hojně nasazované. Jeho osádku a výsadek dokáže přitom ochránit jenom proti palbě z ručních zbraní, ale stále je to lepší než nepancéřované vozidlo. Standardně bývá vyzbrojeno kulometem, ale existují i úpravy s těžší výzbrojí. MilitaryToday uvádí, že jeho osádku tvoří 2 vojáci, zatímco do zadního prostoru se jich vejde dalších 11, a další mohou jet na střeše.

Ruské kazetové pumy

Ruská kazetová 0,5tunová stealth puma udeří z dálky až 50 km, ovšem protivzdušná obrana si jí může všimnout, až když bude pozdě

Takové vozidlo ale nemá granátu, jakým je RKG-3, šanci odolat. WeaponSystems uvádí, že se objevil v 50. letech 20. století a je primárně určen k ničení obrněné techniky. Jeho kumulativní hlavice dokáže probít pancíř o síle 125 až 165 milimetrů RHAe, takže si při dobré trefě poradí i s horním pancířem některého tanku. Lze ho ale použít i proti pěšákům, kdy smrtící poloměr výbuchu dosahuje 2 metrů, kdežto střepiny létají až 20 metrů daleko.

Окупанти сунуть великими силами, але ламають зуби о потужну оборону Таврійських десантників в районі Новомихайлівки. На цих ефектних кадрах є все, що подобається всім українцям: горить і вибухає російська техніка, метушиться й гине ворожа піхота. Це працює 79-та! І так буде з кожним, хто зі зброєю прийде на нашу землю. Слава воїнам-десантникам! Слава Україні! Служба звʼязків з громадськістю 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади

Zveřejnil(a) 79 окрема десантно-штурмова Таврійська бригада dne Pátek 22. března 2024

Ničení techniky za pomoci dronů

Jak se mohou vojáci chránit proti dronům, a jak mohou ochránit techniku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články