Ruská kazetová 0,5tunová stealth puma udeří z dálky až 50 km, ovšem protivzdušná obrana si jí může všimnout, až když bude pozdě

Obecně se jedná o velice silnou zbraň, díky níž navíc zůstává letoun v bezpečí. Její dopad může způsobit rozsáhlé škody i tehdy, kdy netrefí cíl úplně přesně.

Ruské kazetové pumy i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Se stále rostoucími schopnostmi protivzdušné obrany se objevují i zbraně jako klouzavé pumy, s nimiž mohou letadla operovat mimo její dosah a tedy neriskovat sestřelení. Často přitom mívají i přesné navádění (když ne v základu, tak přidané), díky čemuž mohou trefit cíl na dlouhou vzdálenost velice přesně. A ačkoliv má konkrétně Ruská federace podobné zbraně ve výzbroji již delší dobu, puma označovaná jako PBK-500U Drel má být oproti ostatním jiná. Má údajně některé pokročilé funkce, ale hlavně je kazetová.

0,5tunová puma, která doletí až 50 km

Kazetová munice je velmi kontroverzní, takže se jí více než 100 států vzdalo a považuje ji pro její účinky za zakázanou. Jde vlastně o jakýsi kontejner, v němž je menší submunice, která se nad cílem rozprostře a zasáhne vše na široké ploše. Obsahovat může submunici proti pěchotě, ale také proti obrněným cílům. To sice může být žádoucí, jenomže existuje nebezpečí, že část submunice nevybuchne a zůstane na místě klidně i desítky let, takže ohrožuje zejména civilisty. A právě proto se jí tolik zemí vzdalo, i když ty největší ne.

Ruský bombardér Su-34 svrhává pumu iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský bombardér Su-34 svrhává pumu

Třeba právě Rusko zákaz takovéto munice nepodepsalo, a když na to přijde, používá ji – klouzavá puma PBK-500U Drel má přitom patřit mezi ty nejúčinnější. Reuters uvádí, že je určena k ničení obrněných vozidel, pozemních radarových stanic, řídicích center elektráren a protiletadlových raketových systémů. Její dosah je až 50 km (např. ukrajinská se sadou JDAM doletí až 80 km), je-li svržena z výšky 14 km, hmotnost pak 500 kilogramů. Navíc má být odolná proti rušení a používat prvky stealth, aby ji bylo obtížní zničit protivzdušnou obranou.

Možná není příliš přesná, ale ničivá ano

Rusko má klouzavé pumy už nějakou dobu, ale nejsou příliš přesné; PBK-500U Drel by však měla – podobně jako předchůdci – využívat navádění pomocí GLONASS a inerciální navádění, což jí může zajišťovat relativní přesnost. Avšak BusinessInsider upozornil, že není vůbec jisté, zda je nová verze přesnější než ty kterákoliv starší. Ale vzhledem k tomu, že se bude spoléhat na plošný zásah, nebude zcela chirurgická přesnost nezbytná. Na druhou stranu, bude-li cíl např. v zástavbě, nebude možné zaručit, že nezabije třeba okolní civilisty.

Ruská puma UPAB-1500B

„Ukrajina je omráčená pod ničivou silou ruských klouzavých 1,5tunových pum,“ přiznal mluvčí ukrajinského letectva

Wikipedie potom ale uvádí, že by měla puma PBK-500U Drel obsahovat 15 samonaváděcích protitankových kusů submunice s infračerveným a radarovým naváděním, a ty by měly být schopné rozpoznat přátelská a nepřátelská vozidla. Ve světě již podobné zbraně existují, ale je otázkou, zda je dokáže na vysoké úrovni sestrojit i Rusko. Možná ano, ačkoliv musím připomenout, že zrovna přesností nebývá u mnoha z jeho zbraní předností.

Účinek kazetových pum

Jaké jsou podle vás reálné schopnosti PBK-500U Drel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články