Vysvětlitelný paradox: dronům bez obtíží podlehnou i protiletadlové systémy 9K37 Buk ruské armády, které je běžně mají ničit

NÁZOR: Systémy protiletadlové obrany chrání vojáky před útoky letounů, a to včetně dronů. Ne vždy jsou ale schopné se s nimi vypořádat.

Vozidlo TEL systému 9K37 Buk i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zničit vyspělé systémy protivzdušné obrany je v současných konfliktech velmi důležité, protože pokud se je podaří na nějakém úseku fronty vyřadit, může tím v oblasti vzniknout „okno“ pro útok letadel, vrtulníků nebo dronů. A ačkoliv se to zdá být trochu paradoxní, takové systémy je nejjednodušší zničit ze vzduchu. Rozhodně přitom neplatí, že by protiletadlové zbraně dokázaly zničit vše, co na takzvaně letí.

3 zničená vozidla systému 9K37 Buk najednou

Jeden z úspěšných útoků v ukrajinské Luhanské oblasti ukazuje video pod článkem. Během rozsáhlé operace se tam ukrajinským sebevražedným dronům podařilo zlikvidovat hned 3 odpalovací vozidla protivzdušného systému 9K37 Buk. Jedno z nich mělo dokonce patřit k nejmodernější a nejschopnější verzi Buk-M3 zavedené do výzbroje ruské armády teprve v roce 2016. Samotný systém je sice docela starý, ale stále účinný.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo TELAR systému Buk-M1

Zničení protivzdušného systému lze vysvětlit tím, že se ho ukrajinskému průzkumu podařilo objevit za pohybu, tedy v okamžiku, kdy nebyl napojen na radary. Jednalo se o vozidla TEL, což jsou odpalovače střel, a k tomu, aby mohla fungovat, musí být zapojena do systému s radarem. U platformy Buk ho mají třeba vozidla TELAR, což jsou odpalovače a radary dohromady, ale ani ta by pravděpodobně za přesunu nefungovala. Radary také neběží 24 hodin denně, a i toho lze při útocích využít. Některé malé drony navíc radar ani vidět nemusí.

Nejmodernější Buk zvládá i balistické rakety

Systém Buk-M3 je jednou z nejvýkonnějších ruských zbraní středního dosahu a často slouží v blízkosti fronty – i proto bývá umístěn na pásovém podvozku, aby si poradil i s náročným terénem. Má být schopen sestřelovat cíle do vzdálenosti až 70 km výšky 35 km. Účinný pak dokáže být nejen proti letounům, vrtulníkům nebo větším dronům, ale zvládá i některé balistické rakety kratšího doletu. Sledovat navíc dokáže až 36 cílů v jednom okamžiku.

Rusko na okupovaném ukrajinském území rozmísťuje nejnovější verzi systému Buk. Okupanti mají stále větší problémy s drony a raketami

Rusko vedle toho tvrdí, že má Buk-M3 vysokou pravděpodobnost na zasažení cíle jedinou střelou, v případě letadla to je 95 %, a u řízené střely 80 %. Užívaná protistřela se pohybuje rychlostí až Mach 4,6 a manévruje za pomoci kormidel a reaktivních kormidel. Údajně má být schopna zneškodnit i balistickou raketu ATACMS používanou v systémech M142 HIMARS, ale v praxi ještě nikdy takový sestřel neproběhl. Realitou se to možná stane jedině v případě, že USA tyto rakety Ukrajině dodají, o čemž se již dlouhou dobu spekuluje.

Zničení odpalovacího vozidla TEL systému Buk

Jak nejlépe zničit fungující protivzdušnou obranu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články