Video: pokud se podaří zničit ruské bombové soupravy UMPK, nemusí pak vojáci čelit ani 3tunovým „monstrům“, proti nimž není obrany

I obyčejné gravitační pumy jsou velice nebezpečné, pakliže mají konverzní sadu měnící je na naváděné. Nejlepší proto je, pokud ani nevzniknou.

Puma FAB-3000 i Zdroj fotografie: Uživatel ipernity / Creative Commons / CC BY
                   

Letectva po celém světě využívají různé druhy naváděných zbraní, velmi často mají navádění třeba laserové nebo satelitní. Takto vyrobené speciální bomby ale bývají většinou hodně drahé, a proto konstruktéři přišli s unikátním nápadem, jak lze za relativně malé peníze udělat naváděné pumy ze starých gravitačních leteckých bomb. Stačí na ně nainstalovat speciální konverzní sadu, díky níž se změní na klouzavé a nejčastěji satelitně naváděné.

Rusové používají pumy s UMPK masově

Staré gravitační letecké pumy předělané na naváděné za pomoci konverzních sad mohou napáchat veliké škody. Jsou relativně přesné, levné a mnohé země jich mají obrovské zásoby, takže nich mohou snadno a rychle vyrobit obávané zbraně. Ruské letectvo například používá pumy vybavené sadou označovanou jako UMPK, což je naváděcí hlavice a speciální křídla, aby puma mohla letět. Takových zbraní jsou ruská letadla schopná shodit velký počet.

Puma FAB-1500 M54 s konverzní sadou UMPK iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Puma FAB-1500 M54 s konverzní sadou UMPK

Nejjednodušším způsobem, jak se takového nebezpečí zbavit, je zničit naváděcí sady ještě na zemi – video níže ukazuje následky dronového útoku na sklad UMPK. MilIn uvádí, že spolu s nimi byla zničena i další infrastruktura. Záběry naznačují, že ve skladu opravdu byly jenom konverzní sady a nikoliv i pumy, protože po nich by zbyl nejspíše jenom obrovský kráter. Na záběrech jsou přitom vidět kusy souprav UMPK a sklad srovnaný se zemí.

UMPK je montována i na těžké pumy

Ruská sada UMPK je podobná americké JDAM a ruské letectvo ji používá na klasické gravitační pumy z rodiny FAB o hmotnosti 250 až 1500 kg, i když se objevily i zprávy o možném využití pro pumy o váze až 3 tuny, před níž se prakticky nelze ukrýt ani efektivně bránit – její síla je zkrátka až příliš obrovská. Jejich dosah je díky vyklápěcím křídlům kolem 50 kilometrů, uvádí Wikipedia, ale záleží i na hmotnosti pumy a výšce jejího odhození. Navádění je zajišťováno systémem GLONASS, případně GPS nebo BeiDou.

Ruská puma FAB-500 M62

Výbuch a tlaková vlna ruské bomby FAB-500 M62 má ničivé následky, třeba s terénním autem doslova „mrští“; a ke všemu je velmi přesná

Další druhem pumy používaným k instalaci sady UMPK je pak RBK-500. Jde o původně sovětské gravitační pumy o hmotnosti půl tuny, ale místo klasické hlavice mají hlavici kazetovou. V jejím nitru je 100 až 350 kusů submunice, záleží na typu, uvádí ArmyRecognition, která se nad cílem rozprostře do prostoru a má tak plošný účinek. Podle typu může být použita proti živé síle, ale také proti obrněným vozidlům.

Zničený sklad konverzních sad UMPK

Jak účinné může být zničení skladu se sadami UMPK?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články