Američané schválili prodej F-16 Jordánsku, své pozice na Blízkém východě úplně neopouští

Americké úřady posvětily rozsáhlý prodej letadel F-16 a leteckých komponent nejen do Jordánska. Příjemcem amerických technologií budou i SAE

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Administrativa Joea Bidena minulý týden schválila prodej až 16 stíhaček F-16 a souvisejícího vybavení do Jordánska za 4,21 miliardy dolarů (téměř 90 miliard korun). Ministerstvo zahraničí také posvětilo prodej náhradních a opravných dílů pro systémy protivzdušné obrany Spojeným arabským emirátům a také možný prodej datových a hlasových komunikačních systémů do Saúdské Arábie za 23,7 milionů dolarů (více než půl miliardy korun).

Objednávka je velmi rozsáhlá

Jordánsko chce koupit až 12 F-16C a čtyři stíhačky F-16D, má také zájem o 21 motorů F100, buď od General Electric, nebo Pratt & Whitney, z nichž pět by byly náhradní motory. Hlavním dodavatelem tohoto prodeje bude společnost Lockheed Martin v Greenville v Jižní Karolíně. Součástí transakce by měly být četné zbraňové systémy a munice.

Exkluzivně: Pilot a navigátor, který před sedmi lety havaroval s F-16, vlezl do stejného kokpitu a přinesl…

Zveřejnil(a) Izraelské letectvo dne Neděle 1. července 2012

Jedná se mimo jiné o zaměřovací moduly AN/AAQ-33, 72 raketových kolejnicových odpalovacích zařízení LAU-129, 21 kanónů M61A1 Vulcan nebo soupravy pro závěs pum. A Pochopitelně i ekvivalentní množství munice, raket a například světlic. Součástí prodeje jsou i kompaktní detekční terminály a navigační systémy. Případný prodej bude znamenat participaci nejméně 20 amerických dodavatelů s podporou přímo na místě.

Významné posílení pro Jordánsko a vliv USA

Jordánské letectvo operuje se 450 stroji drtivě západní provenience, páteř tvoří F-16 A/B Fighting Falcon z devadesátých let a Northrop F-5E. Případný nákup moderních amerických strojů by z Jordánska na Blízkém východě učinil jednu z klíčových leteckých sil, vzhledem k pevnému spojenectví s USA a relativně dobrým vztahům s Izraelem by nadále udržel politickou váhu země v oblasti.

Spojené státy v současnosti po celém světě zřejmě provádějí nepříliš skrytý lobbing proti prodeji ruských strojů a vzhledem k rozsáhlým diskuzím o kvalitě detekčních systémů Suchojů a také zřejmě zrušení objednávek Egypta či Indonésie jsou v tomto směru úspěšné. Spojeným státům se daří prodávat svá letadla, ale situace trochu připomíná přísloví „Když se dva perou, třetí se směje“, francouzské Rafale slaví jeden úspěch za druhým.

S bezprostřední hrozbou ze strany Pákistánu a Číny rozmístí IAF trysky Rafale v pohraničních oblastech, aby byly připraveny k boji…

Zveřejnil(a) India Today dne Úterý 16. května 2017

V každém případě avizované transakce přispívají k udržení vlivu Spojených států na Blízkém východě. Po vyklizení pozic v Sýrii a stále více slábnoucímu vlivu v Iráku se jedná o důležité atributy činnosti USA v oblasti, kdy cílem Jordánců je být nadále plně kompatibilní se západními vojenskými strukturami. Pro monarchii je stále velmi důležité snadno se připojit k vojenským operačním systémům NATO a USA, což přispívá k udržení vlivu západu.

Co si myslíte o kvalitě F-16 vy?

Zdroj: DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky