Američané schválili prodej F-16 Jordánsku, své pozice na Blízkém východě úplně neopouští

Americké úřady posvětily rozsáhlý prodej letadel F-16 a leteckých komponent nejen do Jordánska. Příjemcem amerických technologií budou i SAE

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Administrativa Joea Bidena minulý týden schválila prodej až 16 stíhaček F-16 a souvisejícího vybavení do Jordánska za 4,21 miliardy dolarů (téměř 90 miliard korun). Ministerstvo zahraničí také posvětilo prodej náhradních a opravných dílů pro systémy protivzdušné obrany Spojeným arabským emirátům a také možný prodej datových a hlasových komunikačních systémů do Saúdské Arábie za 23,7 milionů dolarů (více než půl miliardy korun).

Objednávka je velmi rozsáhlá

Jordánsko chce koupit až 12 F-16C a čtyři stíhačky F-16D, má také zájem o 21 motorů F100, buď od General Electric, nebo Pratt & Whitney, z nichž pět by byly náhradní motory. Hlavním dodavatelem tohoto prodeje bude společnost Lockheed Martin v Greenville v Jižní Karolíně. Součástí transakce by měly být četné zbraňové systémy a munice.

Exkluzivně: Pilot a navigátor, který před sedmi lety havaroval s F-16, vlezl do stejného kokpitu a přinesl…

Zveřejnil(a) Izraelské letectvo dne Neděle 1. července 2012

Jedná se mimo jiné o zaměřovací moduly AN/AAQ-33, 72 raketových kolejnicových odpalovacích zařízení LAU-129, 21 kanónů M61A1 Vulcan nebo soupravy pro závěs pum. A Pochopitelně i ekvivalentní množství munice, raket a například světlic. Součástí prodeje jsou i kompaktní detekční terminály a navigační systémy. Případný prodej bude znamenat participaci nejméně 20 amerických dodavatelů s podporou přímo na místě.

Významné posílení pro Jordánsko a vliv USA

Jordánské letectvo operuje se 450 stroji drtivě západní provenience, páteř tvoří F-16 A/B Fighting Falcon z devadesátých let a Northrop F-5E. Případný nákup moderních amerických strojů by z Jordánska na Blízkém východě učinil jednu z klíčových leteckých sil, vzhledem k pevnému spojenectví s USA a relativně dobrým vztahům s Izraelem by nadále udržel politickou váhu země v oblasti.

Spojené státy v současnosti po celém světě zřejmě provádějí nepříliš skrytý lobbing proti prodeji ruských strojů a vzhledem k rozsáhlým diskuzím o kvalitě detekčních systémů Suchojů a také zřejmě zrušení objednávek Egypta či Indonésie jsou v tomto směru úspěšné. Spojeným státům se daří prodávat svá letadla, ale situace trochu připomíná přísloví „Když se dva perou, třetí se směje“, francouzské Rafale slaví jeden úspěch za druhým.

S bezprostřední hrozbou ze strany Pákistánu a Číny rozmístí IAF trysky Rafale v pohraničních oblastech, aby byly připraveny k boji…

Zveřejnil(a) India Today dne Úterý 16. května 2017

V každém případě avizované transakce přispívají k udržení vlivu Spojených států na Blízkém východě. Po vyklizení pozic v Sýrii a stále více slábnoucímu vlivu v Iráku se jedná o důležité atributy činnosti USA v oblasti, kdy cílem Jordánců je být nadále plně kompatibilní se západními vojenskými strukturami. Pro monarchii je stále velmi důležité snadno se připojit k vojenským operačním systémům NATO a USA, což přispívá k udržení vlivu západu.

Co si myslíte o kvalitě F-16 vy?

Zdroj: DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články