Video: když se ruská puma FAB-500 z letounu nečekaně uvolní, dokáže strhnout i kus 10patrového domu

Náhodné uvolnění pumy nad vlastním územím je veliká tragédie, a o to větší, když se to stane nad hustě osídlenou oblastí.

Ruská puma FAB-500 M62 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské letectvo vyvinulo v posledních měsících účinnou taktiku, jak bombardovat cíle v bitevní linii a neztrácet letadla, která může jinak sestřelovat nepřátelská protivzdušná obrana. Jeho letadla jsou proto stále častěji ve vzduchu a na závěsnících nosí hlavně pumy, obvykle klouzavé. Je to účinné, ale občas se může stát, že se puma uvolní a zasáhne obydlenou oblast, neboť ruská letadla s nákladem běžně létají i nad hustě obydlenými městy.

Panelový dům rozhodně pumu neustojí

Jak může vypadat nehoda, při níž se z ruského letadla uvolní puma, lze vidět na videu níže. Ukazuje případ, kdy puma zasáhla 10patrový panelový dům ve městě Bělgorod, uvádí BBC. Výbuch musel být opravdu silný, protože se jeho část doslova sesunula.

Vše ale nasvědčuje, že to nic jiného než letecká puma být nemohlo. MilIn uvádí, že ruská letadla již ztratila pumy nad obydlenou oblastí opakovaně, nejčastěji šlo o FAB-250 a FAB-500, a je téměř jisté, že půjde o pumy vybavené konverzní sadou UMPK, díky níž se mění z obyčejných gravitačních bomb na klouzavé a přesně naváděné. Lze je odhodit i několik desítek kilometrů od cíle, ale není jasné, proč s nimi ruští piloti létají nad velkými ruskými městy.

Udeřila nejspíše silnější bomba z rodiny FAB

Puma FAB-250 byla zkonstruována krátce po druhé světové válce, ale existuje v mnoha verzích a v současné době je používána nejčastěji FAB-250 M-62. Wikipedia uvádí, že má tato puma hmotnost 250 kilogramů a je v ní 100 kilogramů výbušnin. Má mít přitom poloměr poškození až 120 metrů a může zničit jak živou sílu, tak různé vojenské vybavení a lehká opevnění. Je ale otázkou, zda by dokázala takto poničit i 10patrový panelový dům.

Letecká puma FAB-1500 M54

Rusko útočí na Ukrajinu i 1,5tunovým „klouzavým“ monstrem, které otřese i nejsilnějšími bunkry a obrana je proti němu skoro nemožná

Naopak FAB-500 je toho nejspíše více než schopná. Do výzbroje sovětského letectva byla zařazena v roce 1954, uvádí Wikipedia, a i ona existuje v několika verzích. V současné době je nejčastěji používána FAB-500 M-62, a jak označení napovídá, její hmotnost je půl tuny a ve svém nitru má obsahovat 201 kilogramů výbušné náplně. Poškození dokáže způsobit až do vzdálenosti 250 metrů a může zničit třeba sklady nebo betonové a železobetonové objekty.

Dům v Bělgorodu šel částečně k zemi po zásahu uvolněnou pumou

Jaký bude důvod uvolňování pum z ruských letadel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články