„Nositel vítězství“ zvaný Fattah je první íránská hypersonická raketa v historii, třeba Evropu ale zdaleka neohrozí

Hypersonické zbraně mají hravě překonávat protivzdušnou obranu, i když ani to nakonec není 100%. Přesto jsou nebezpeční, a svou troškou přispívá i výbojný Írán.

Íránská hypersonická raketa Fattah i Zdroj fotografie: Hossein Zohrevand / Creative Commons / CC BY
                   

Hypersonické zbraně ve vlastnictví některých států mohou být velikým rizikem, a to nejenom pro jejich soupeře, ale vlastně pro kohokoliv, kdo se jejich představitelům znelíbí. Běžně jsou přitom doménou velkých mocností, obavy ale může budit také íránská balistická hypersonická raketa Fattah, což v překladu znamená „Nositel vítězství“. Největší nebezpečí představuje pro Izrael, který považuje za úhlavního nepřítele, a leží v deklarovaném dosahu střely.

Díky pohyblivé trysce může manévrovat

O nové íránské superzbrani je známo jen málo informací, takže je nutné vycházet z toho, co o ní vypustil tamní režim. Jedná se o dvoustupňovou balistickou raketu – první stupeň ji vynese do výšky, kde se samotná střela oddělí – schopna má být různých manévrů, aby byla obtížným cílem pro protiraketovou obranu. Údajně má pohyblivou trysku, což by mělo manévrům napomáhat, vypadá ovšem jako klasická raketa, pročež nemůže mít možnosti pohybu jako hypersonický kluzák, a jaké škody napáchal.

Druhý stupeň íránské hypersonické rakety Fattah iZdroj fotografie: Hossein Zohrevand / Creative Commons / CC BY
Druhý stupeň íránské hypersonické rakety Fattah

Excelentní by měla by být i rychlost, udávána je na Mach 13 až 15, což je značně nad pětinásobnou rychlostí zvuku, od níž jsou zbraně považovány za hypersonické. Na druhou stranu hypersonickou rychlostí létají i mnohé balistické rakety, ale za hypersonické považovány nejsou. Íránská raketa se může v něčem podobat ruské Ch-47M2 Kinžal, ale ta je odpalována z letadel, kdežto íránská ze země. Navíc není jasné, jak velkou hlavici by měla raketa nést, ani jak je veliká.

V dosahu je Izrael, ale ČR nikoliv

Z představení střely Fattah vyplývá, že má dosah 1 400 kilometrů, což znamená, že není schopna ohrozit Evropu, maximálně by doletěla někam na černomořské pobřeží. V dosahu rakety je ale Izrael, o jehož zničení íránský režim usiluje. Je tedy zřejmé, že se jedná hlavně o zbraň na zastrašení židovského státu. Jak přesně by své cíle dokázala zasáhnout, ale jasné není. Íránci každopádně tvrdí, že je zbraň schopná překonat izraelský systém Iron Dome.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal

I „nesestřelitelná“ ruská raketa Kinžal může jít k zemi; a vlastně to ani není tak těžké, neumí totiž pořádně manévrovat

Izrael ale před nedávnem oznámil, že se mu podařilo vyvinout střelu Sky Sonic schopnou sestřelovat hypersonické zbraně, takže by měl být brzy schopen nějakou obranu postavit. Navíc disponuje i americkým systémem MIM-104 Patriot, ale otázkou je, v jaké verzi. Právě střely z Patriotu byly totiž schopné si na Ukrajině poradit s ruskými hypersonickými Kinžaly, o nichž Rusové také tvrdili, že jsou nesestřelitelné. Dokud se ale oba systémy nestřetnou, bude obtížné posoudit, kdo by v případném střetu uspěl.

Za jak schopnou považujete íránskou raketu Fattah?

Zdroj: AeroTime
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články