Scénář třetí světové války. Profesionální animace totální devastace nahání husí kůži

Celosvětový konflikt je pro mnoho lidí téměř nepředstavitelný, protože lidstvo dnes vlastní ničivé zbraně, které by mohly způsobit zánik současné civilizace.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Představte si, že by vypukla třetí světová válka. Strany konfliktu by na sebe začaly útočit jadernými zbraněmi. Jak by to asi dopadlo pro lidskou populaci? Takovou otázku si položil tvůrce krátkého filmu The Shadow Peace, Neil Hallaron. Nudná statistická data se rozhodl pojmout trochu poutavěji a na zajímavé grafice dokladoval, co by se vlastně stalo. Pro někoho to může být až šok, i když autor je mírně optimistický.

Lidí se rodí mnohem více, než umírá

Na začátku filmu se divák trochu seznámí s historií lidské populace na planetě Zemi. Dozví se třeba, že dnes se každou sekundu na Zemi narodí v průměru 4,6 lidí za sekundu, což je přes 140 milionů jedinců za rok. Nyní jich tak je na celé planetě více než 7 miliard, přičemž jich neustále přibývá. Umírají totiž méně než polovičním tempem, jelikož za sekundu zemřou asi dva lidé. Za celou dobu lidské existence zemřelo již asi 108 miliard jedinců.

Pokud se lidská populace rozdělí na muže a ženy a graficky se znázorní, jak lidé umírali, přičemž historie bude dole a současnost nahoře, vznikne jakási obrácená pyramida. Protože jak se lidská populace zvětšuje, pravidelně se zvyšuje i počet umírajících. Růst je celkem plynulý, v pyramidě moderní doby jsou jen dvě odchylky. Jedna, ne příliš znatelná, během první světové války a druhá znatelnější za druhé světové války. Další konflikty neměly na pyramidu úmrtnosti vliv.

V Hirošimě a Nagasaki zemřela třetina populace

Co by se však stalo za třetí světové války s použitím jaderných zbraní: Vycházet lze z toho, co se stalo při nasazení jaderných zbraní v Hirošimě a Nagasaki. Tenkrát výbuchu podlehla asi třetina populace měst, naprostá většina v prvních třech týdnech. Pokud by se za války použilo asi 2 000 jaderných hlavic, které jsou dnes asi 10krát účinnější, najednou by se na pyramidě vytvořil obrovský zub.

iZdroj fotografie: Piqsels
Následky jaderné války

Kolik lidí by při takové válce zahynulo, to se jen těžko odhaduje. Záleželo by na tom, kolik hlavic by bylo použito, jak a kam by se trefily. Pozitivní zprávou je, že v současnosti jich je znatelně méně než za studené války. Avšak odhadovaný počet něco přes 13 tisíc hlavic je i tak tolik, že v prvních třech týdnech by nejspíše zahynuly stovky milionů obyvatel. Co by bylo dál, to se velmi těžko předvídá. Výbuchy by pravděpodobně vyvrhly do atmosféry tolik prachu, že by hrozila nejen radiace, ale i jaderná zima.

Nejspíše méně ničivá by byla na jižní polokouli, ale jistě by zdevastovala zemědělství v celoplanetárním rozměru. Jen těžko se odhaduje, kolik lidí by nakonec zemřelo hlady a na různé nemoci. Přesto se autor filmu domnívá, že válka by celé lidstvo nezahubila. Podle něho to však neznamená ustat ve snaze o zabránění světovým konfliktům jednáním, diplomacií nebo mírovými misemi. I když ve světě existuje názor, že jsou to právě zbraně a jejich možné ničivé účinky, které vzniku opravdu světového konfliktu brání.

Jaké by podle vás byly dopady třetí světové války na lidskou civilizaci?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články