Video: obyčejný FPV dron je pro ruský Tor-M2 neviditelný, takže mu to dokáže „natřít“ jediným dobře mířeným zásahem

Ačkoliv toho má vidět Tor-M2 opravdu hodně a dokonce bývá nasazován proti M142 HIMARS, obyčejné drony jsou jeho velikou slabinou.

Protivzdušný systém Tor i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cílit na nepřátelské systémy protivzdušné obrany se snaží operátoři sebevražedných dronů všude, kde na ně narazí, nebo spíše tam, kde je objeví drony průzkumné. Takové systémy jsou totiž velice cenné, užitečné, ale mnohdy i vzácné, a jejich vyřazení je vždy veliký úspěch. A to dokonce i v případě, kdy se ho nepodaří zcela zničit, ale pouze poškodit.

I když Tor-M2 pracuje, je zranitelný

Jak vypadá útok sebevražedným dronem na systém protivzdušné obrany, lze vidět na videu pod tímto článkem. Konkrétně se jedná o útok na systém Tor-M2, uvádí MilIn, což je systém krátkého dosahu vybavený střelami a vlastním radarem. Ten podle všeho objevil průzkumný dron, neboť nasnímal i útok sebevražedného dronu. Na záběrech je zřetelně vidět, že byl systém v době útoku v provozu, protože se mu otáčí jeho radarová anténa.

Ta by přitom měla onen průzkumný dron vidět, jenomže je moc malý, a tak byl opak pravdou – totéž se ostatně stalo v případě malé kvadrokoptéry, která nesla nějakou hlavici. Pravděpodobně se jednalo o často používanou hlavici PG-7VL z RPG-7, k níž Wikipedia uvádí, že má průraznost 500 milimetrů RHAe. Operátor dronu dokonce Tor-M2 obletěl, aby si našel nejlepší místo k zásahu, jímž se konkrétně stal bok. Systém náletem významně poškodil, hlavně tedy jeho radarový systém, ale jelikož neexplodovaly nabité rakety, nezničil ho.

Vylepšená verze Tor-M2 může mít 16 raket

Systém Tor byl vyvinutý již v roce 1975, ale verze M2 je značně modernizovaná a má vylepšené schopnosti. Dispinuje vlastním radarem a má 8 raket s dosahem až 7 km, uvádí MilitaryToday, ale může mít i 16 nových raket 9M338 s doletem 16 km a výškou 10 km. Nasazován se nejen proti letadlům, vrtulníkům či větším dronům, ale může likvidovat i řízené střely. Podle některých zpráv bývá využíván např. i proti raketám ze systému M142 HIMARS.

155 BONUS

Chytrá protitanková munice z Evropy zneškodnila ruský protiletadlový systém Tor-M2: zavrtala se do něj jako do másla

Systém Tor, případně Tor-M2, je umístěn na pásovém podvozku, který mu zajišťuje dobrou mobilitu i v těžkém terénu a dokáže poskytnout osádce ochranu proti střelbě z ručních zbraní. Proti dronu s kumulativní hlavicí však v žádném případě nestačí, protože takový dron dokáže se správnou hlavicí, tedy včetně té z RPG-7, zničit i tank. Obsluhy systému jsou si toho vědomé, takže se v některých případech snaží Tor-M2 snaží ochránit přiděláním obyčejných pytlů s pískem. Tato ochrana opravdu může pomoci, neb dokáže sílu hlavice rozptýlit.

Dron, jak útočí na Tor-M2

Kam by měl sebevražedný dron v případě systému Tor-M2 mířit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články