Video: HIMARS si poradí s ruským systémem S-300V hned na první dobrou, až mimořádně přesně mu zničí i 3 vozidla naráz

NÁZOR: Schopná protivzdušná obrana jako je S-300V je potřebná i v oblastech poblíž bojových liniích. Jenomže právě tam je nesmírně zranitelná.

Vozidlo TELAR systému S-300V i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko i Ukrajina používají v rok a půl trvající válce celou řadu systémů protivzdušné obrany, aby udržely letectvo, případně i rakety a střely nepřítele v „uctivé“ vzdálenosti. Mezi nejpoužívanější patří různé verze systému S-300, jimiž disponují obě strany, ovšem pouze Rusko si je dovoluje, asi jako částečně postradatelné, umístit i blíže frontě. A to včetně systému S-300V určeného nejen k sestřelování letadel a střel, ale také balistických raket.

S-300V může být v dosahu průzkumu

Ruská armáda má dobrý důvod, proč takový systém u fronty soustředí, protože je dobrý nejen proti letadlům a větším dronům, ale například i proti raketám Točka-U, a pravděpodobně i proti střelám systému S-200, který může být provizorně upravený k odpalování balistických raket. To ale znamená, že je pak v dosahu ukrajinského dronového průzkumu, a video níže ukazuje, že pokud operátoři části systému objeví, snese se na něj z nebe doslova hromobití.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Části systému S-300V

Zbraní proti S-300V se v případě zachyceném ve videu staly přesné střely M31 používané v amerických raketometech HIMARS, ale nabít je lze i do M270. Jelikož mají navádění prostřednictvím GPS, zvládají zasahovat cíle na 80 kilometrů daleko s přesností zhruba 1 metru. Vyplatí se proto počkat si a zmapovat, kde se nachází jednotlivá vozidla, a jedním útokem tak zničit i 3 vozidla TELAR a minimálně poškodit 2 radary (i ty jsou ale v podstatě alespoň dočasně vyřazené ze služby); pokaždé na první ránu.

Cíl může být i 200 km daleko

S-300V je jednou z variant sovětského systému S-300, a bývá umístěn na pásovém podvozku MT-T. Oproti jiným variacím je však více specializovaný na likvidaci balistických střel, i když samozřejmě zvládá i letadla. Jeho střely mohou zasáhnout letouny a řízené střely do vzdálenosti až 100 km, a pokud se jedná o modernizovanou verzi MV zavedenou do výzbroje v roce 2013, tak dokonce do 200 km. Výška dosahu střely je pak až 30 kilometrů.

F-16 block60

„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis

Samotný systém se skládá z různých radarů, velitelského vozidla, a nakonec různých druhů odpalovacích zařízení. Existují 2 základní modely odpalovacího vozidla TELAR s vlastním radarem se 2 nebo 4 střelami, dále pak 2 druhy nabíjecích, případně odpalovacích vozidel, jejichž střely jsou pak řízeny z jiného vozidla TELAR. Například modernější verze MV má ve výzbroji nejenom Rusko, ale i Egypt nebo Indie.

Zničení několika částí systému S-300V

Jak hodnotíte schopnosti systému S-300?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články