Jemenští rebelové Hútíové zveřejnili záběry, jak pomocí vrtulníku unesli nákladní loď v Rudém moři

Konflikt mezi Izraelem a teroristy z Hamásu má dopad i na námořní dopravu. Třeba jemenští rebelové dokáží unést i velkou nákladní loď.

Vrtulník Mil Mi-171 i Zdroj fotografie: Uživatel Culo-sija / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Snaha palestinského teroristického hnuté Hamás a spojeneckého íránského režimu o zapojení dalších stran do konfliktu mezi Izraelem a teroristy v Gaze může mít další rozměr. Jeho dopad by byl ekonomický a nemalý, protože ohrožuje jednu z nejdůležitějších námořních tras směrem do Rudého moře a Suezského průplavu. Stranou stojící po boku Hamásu jsou jemenští rebelové Hútiové, kteří ovládají část země a podporuje je Írán. Ukázali přitom, že mohou útočit na samotný Izrael pomocí střel a dronů, ale klidně také unést nákladní loď. Záběry z jedné takové akce zveřejnil na X (dříve Twitter) například novinář Trey Yingst.

Únos lodi není moc velký problém

Jemenské pobřeží lemuje Rudé moře a Adenský záliv, takže každá loď, která do strategického průlivu směřuje, musí proplout právě kolem něj. Čeho jsou rebelové díky tomu schopní ukázali 19. listopadu 2023, když unesli 190metrovou přepravní loď Galaxy Leader. Záminkou mělo být, že je její vlastnictví údajně spojeno s Izraelem, jak uvádí třeba TheDrive. Z jeho 25členné posádky ale nikdo izraelské občanství neměl, většina námořníků byla z Filipín, kapitán a jeho zástupce pak z Bulharska. Loď pak únosci odvezli do přístavu Hodeida na západě Jemenu.

Vrtulník Mil Mi-171 iZdroj fotografie: Dmitriy Pichugin / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulník Mil Mi-171

Samotný útok rebelů byl velice profesionální, takže se evidentně jednalo o vycvičenou jednotku. Video pod tímto článkem ukazuje, že se na plavidlo dostali za pomoci transportního vrtulníku Mil Mi-171, a to ve vyzbrojené variantě. Viditelně jsou na něm raketnice s neřízenými střelami a kulomet v bočních dveřích. Únosci se poté strategicky rozmístili po palubě lodi a zabrali velitelský můstek. Posádka nejspíše nebyla ozbrojená a nekladla žádný odpor.

Únosce mohl podporovat Írán

Oblast Adenského zálivu byla už před několika lety známa pro únosy plavidel ze strany somálských pirátů, kteří však používali rychlé čluny – naopak útok jemenských povstalců byl mnohem profesionálnější. Hútíové mají totiž spojence v Íránu, takže je možné, že na únosu plavidla spolupracoval. Například Filipíny pak měly vyslat delegaci, aby vyjednala propuštění námořníků, ale nikoliv do Jemenu, nýbrž právě do Íránu. Na druhu stranu povstalci tvrdí, že budou útočit jenom na plavidla spojená s Izraelem, takže by ostatní měla být v bezpečí.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford

Americká loď u Izraele útočit téměř jistě nebude, ale možná osvobodí své občany zajaté Hamásem; ostatním pak ukazuje „stopku“

Další plavidlo spojené s Izraelem pak bylo v Adenském zálivu napadeno 26. listopadu 2023, útočníky ale nakonec zajala posádka amerického torpédoborce USS Mason a ukázalo se, že se jednalo o somálské piráty, uvedl Reuters. Hútíové přitom měli na torpédoborec vystřelit raketu, ale minuli. Zásah však ukazuje, že americké námořnictvo v oblasti hlídkuje a je připraveno zasáhnout, i když proti profesionálním bojovníkům s vrtulníky jsou zásahy těžší než proti pirátům s čluny. Torpédoborce třídy Arleigh Burke však mají zbraně k jejich sestřelení.

Útok jemenských povstalců na loď Galaxy Leader

Jak by se měla Amerika nebo jiné země vypořádávat s takovými únosy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články