Kdo jsou vlastně Hútiové? Z původně umírněného náboženského hnutí se stala teroristická organizace, která dokáže zaútočit na 1 500 km

Jemenští Hútiové jsou dnes známí jako velice radikální, ačkoliv tomu tak nebylo vždy. K dispozici navíc mají moderní výzbroj a není jim cizí ani terorismus.

Hútiové v ulicích Saná i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mezi velká bezpečnostní rizika na Blízkém východě patří už nějakou dobu jemenští Hútiové. Z původně umírněného náboženského hnutí vyrostla organizace, která využívá i některé postupy teroristů – například přepadávání bezbranných obchodních lodí, ale také hlásá smrt Izraelcům. Za jejím vznikem stojí desetiletí nestabilní situace v Jemenu, spory mezi jednotlivými větvemi islámu, i přímá vojenská podpora z Íránu, který využívá toto hnutí k některým svým cílům, aby si sám „nešpinil ruce“ (podobně jako Rusko zase Wagnerovce).

Jemen je zmítán válkami celá desetiletí

Islámská země trpěla po dlouhá desetiletí během studené války vnitřními boji, ale na začátku 90. let 20. století se konečně sjednotila, ač neuklidnila. Tehdy v ní vzniklo i převážně šiítské hnutí pod vedením náboženského a politického vůdce Husseina Badreddin al-Houthiho, a bylo v opozici proti jemenské vládě. Ta se také pokusila její hlavního představitele v roce 2004 zatknout, uvádí Wikipedia, a při následné občanské válce byl zabit. Jeho stoupenci však pod jeho jménem pokračovali dále a začali se čím dál více radikalizovat a původní poměry opouštět.

Vrtulník Mil Mi-171

Jemenští rebelové Hútíové zveřejnili záběry, jak pomocí vrtulníku unesli nákladní loď v Rudém moři

Třeba během arabského jara v roce 2011 donutili Hútiové tehdejšího prezidenta Jemenu k odstoupení, uvádí BBC, ale vystupovali i proti následné vládě. Postupně ovládli některé provincie a dobyli hlavní město Saná (již v té době měli podporu z Íránu), až v roce 2015 situace donutila k zásahu koalici sunitských zemí v čele s největším rivalem Íránu, tedy Saudskou Arábií. Ani během několika let se jí ale nepodařilo Hútíe porazit, a naopak zabředla do dlouhé války a dalších sporů. Od roku 2022 je v zemi příměří, válka si vyžádala kolem 160 tisíc životů.

Hútiové jsou vycvičení a dobře vyzbrojení

Hútiové se během desítek let ještě více zradikalizovali, a třeba WilsonCenter uvádí, že mají úzké vztahy na íránský režim a hnutí Hizballáh, tedy organizaci označovanou jako teroristickou. Velmi radikálně se vyjadřují proti Spojeným státům americkým, ale především proti Izraeli. Po letech neutichajících bojů přitom nejsou Hútiové žádní obyčejní povstalci vyzbrojení jenom AK-47, jak bývá běžné, ale efektivně vycvičená armáda s mnoha zkušenostmi. Navíc k nim po dlouhá putují zbraně od Hizballáhu a Íránu, a dostali i velmi moderní výzbroj.

Jsou tak např. schopni útočit protilodními řízenými nebo balistickými raketami na obchodní lodě v Rudém moři a Suezkém průlivu, případně na plavidle provést výsadek z vrtulníku a unést ho. Mají i střely nebo drony dlouhého dosahu schopné zasáhnout Izrael vzdálený přes 1 500 km, udává CNN, což jsou schopnosti, které nemají mnohé moderní armády. Porazit Hútie je ovšem obtížné už jenom pro složitý terén země a odhodlání, s nímž jsou ochotno bojovat. I moderní armáda by se tak mohla dostat do situace, v níž byli Američané v Afghánistánu.

Možná se jedná o budoucí problém, neb budou-li Hútiové stále sílit a získávat moderní vybavení, lze si domyslet, čeho jsou schopni. Těmto organizacím, jejichž členové jsou mnohdy zfanatizovaní a zabíjí „bezvěrce“, klidně obětují pro svou věc lidské životy, hlavně když dosáhnou svého. Vyloučit přitom nelze ani jejich útoky na země, které tak nenávidí, tedy zejména na Izrael, a jelikož je samotná Amerika daleko, tak alespoň na její vojenské základny v oblasti. A evidentně jsou Hútiové vnímáni jako problém i pro jiné muslimy, zejména ty sunitské.

Výsadek Hútiú na obchodní loď, kterou unesli

Jak je možné se vypořádat s problémem Hútiú?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články