Hwasong-18 může Americe přinést utrpení – dokáže zabít miliony lidí i zasáhnout jakékoliv místo v USA, a odpálit ji lze okamžitě

NÁZOR: Severní Korea už má rakety, jimiž dokáže zasáhnout celou Ameriku. Ale ne každý si možná uvědomuje, jak moc silné jsou, a kolik toho dokáží zničit.

Severokorejská mezikontinentální balistická raketa i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Severní Korea patří dlouhodobě k nejnebezpečnějším státům na naší planetě, a když v roce 2006 získala jadernou zbraň, vzrostly hrozby z její strany podstatně více. Sice řešila ještě řadu let poté, jak by ji dopravila na delší vzdálenosti, tedy hlavně na americké území, ale ani to již neplatí. Od roku 2017 se totiž může severokorejský režim spolehnut i na mezikontinentální balistické rakety, a tou nejschopnější a nejnovější je Hwasong-18.

Tuhé palivo skladované v raketě

Starší mezikontinentální balistické rakety ve výzbroji Severní Koreje měly motory na kapalné palivo, což velmi komplikovalo jejich použití, neboť palivo bylo nejdříve nutné do raket načerpat, což znamenalo, že nemusely být ihned k dispozici, potažmo okamžitého odpálení. Severokorejci se proto snažili vyvinout raketu s modernějšími motory na tuhé palivo, které může zůstávat uložené v raketě, a je díky tomu okamžitě připravena k použití. Vůbec poprvé se jim to povedlo v dubnu 2023, kdy provedli první test Hwasong-18.

Od té doby potom Severokorejci testovali balistickou raketu ještě dvakrát, přičemž poslední test uskutečnili 18. prosince 2023, uvádí Reuters, a byl úspěšný – raketa při něm vystoupala do výšky přes 6 500 km. O Hwasong-18 je pak známo, že je její dolet zhruba 15 000 km, takže dosáhne kamkoliv v USA. Přepravovaná je na devítinápravovém tahači, díky čemuž je velmi mobilní. Její součástí je pravděpodobně i návratové vozidlo MIRV s několika hlavicemi, jediná by tedy teoreticky dokázala zničit i několik amerických měst, ale přesná síla známa není.

Severokorejcům mohlo pomoci Rusko

Nebylo by příliš překvapivé, kdyby získala Severní Korea při vývoji balistické rakety pomoc od Ruska; oba režimy spolu totiž mají dobré vztahy. A spekulují o tom také v NationalInterest. Ať je to ale jakkoliv, pro Ameriku to znamená jistou výzvu, ač je dost nepravděpodobné, že by se Kim Čong-un k útoku odhodlal. Dokázal by sice přinést utrpení, tedy zničit některá americká města a zabít miliony lidí, ale celé Spojené státy americké by na kolena nesrazil, a jejich odveta by určitě byla tvrdá. Jeho zemi by v podstatě dokázaly doslova vymazat z povrchu planety.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Nejsilnější atomovky Severokorejců: v roce 2023 už je čeho se obávat, mezikontinentální rakety doletí s klidem přes půl světa

Velkou otázkou je, kolik může těchto raket severokorejský režim provozovat. Kdyby to byly jenom jednotky kusů, mohli by je Američané v případě střetu sestřelit svou protiraketovou obranou, ovšem desítky již nikoliv. Nicméně pro severokorejského diktátora je vlastnictví Hwasong-18 s atomovými hlavicemi hlavně zárukou, že žádný stát – tedy včetně Ameriky – nebude riskovat konfrontaci s jeho režimem. Tím si zajistil své přežití, a navíc může zbraně používat při vyjednáváních, protože mu to umožňuje argumentovat silou.

Test rakety Hwasong-18

Jak velké riziko jsou moderní balistické rakety Severní Koreje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články