Video: poslední cesta ruské posádky, kterou zasáhne improvizovaný kamikadze dron; eliminace je to velmi levná a účinná

Ztráta provizorního civilního dronu je ve srovnání s nákladním automobilem a mnoha vojáky „nic“. Jedná se tedy o velmi účinnou a levnou eliminaci.

Ruský vojenský nákladní automobil Ural 4320 i Zdroj fotografie: Uživatel Druschba 4 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Konflikt na Ukrajině je první opravdovou velkou válkou, v níž jsou v masivním měřítku používány sebevražedné drony, a to včetně těch improvizovaných. To s jejich pomocí se podařilo zničit velké množství techniky i pěších jednotek. Jsou přitom velmi levnou náhradou řízených střel, a vojenské mohou dokonce zasahovat rychle se pohybující cíle. Video zveřejněné ukrajinskou armádou opětovně ukazuje, že proti takové zbrani jsou vojáci v jedoucím nákladním automobilu v podstatě bezmocní.

Na dron stačí připevnit granát nebo hlavici

Za více než rok konfliktu se ukrajinští vojáci stali doslova mistry v sestrojování improvizovaných „kamikadze“ dronů ze strojů běžně dostupných na komerčním trhu. Stačí tak pořídit dron v hodnotě maximálně desítek tisíc korun (záleží na velikosti, nosnosti, dosahu…) a poměrně jednoduše ho přebudovat na útočnou zbraň. K tomu často slouží připevněný projektil do minometu, hlavice z RPG-7, nebo protitankový granát. Ukrajinci mají i drony s maketami hlavic, aby se naučili správně mířit, což není tak jednoduché, když je musí řídit přes obrazovku.

Video zveřejněné na začátku dubna 2023 ukazuje, jak improvizovaný sebevražedný dron vyrobený z komerčního stroje typu FPV znií ruský vojenský nákladní automobil převážející vojáky. Na záběru je vidět, že vozidlo jede poměrně vysokou rychlostí po rovné silnici. Operátor dronu zvolí jednoduchou taktiku, pouze s dronem klesne do potřebné výšky nad sinici a letí mu naproti. Zásah a hořící automobil je pak vidět na záběrech pořízených z jiného dronu.

Improvizované drony zničí i tank

Jak silná může být takováto zbraň, záleží hodně na nosnosti dronu. Pokud je na něj připevněna hlavice z RPG-7, její hmotnost je kolem 2,6 kilogramů, přičemž dokáže prorazit i pancíř o síle 500 milimetrů RHAe. V případě, že se takový dron trefí do slabší části tanku nechráněné reaktivním pancéřováním, třeba do střechy nebo zadní části, s velkou pravděpodobností ho zničí. Například pro bojová vozidla pěchoty jako BMP-3 je doslova smrtící.

Tím spíše pro nepancéřovaný nákladní automobil, i když některá ruská vojenská nákladná vozidla disponují i pancéřovanou kabinou, i když ta ochrání jenom proti střelbě z ručních zbraní a střepinám; při střetu s protitankovou hlavicí však neobstojí. Z pořízených záběrů je patrné, že zahynuli všichni vojáci cestující na korbě vozidla, ale informaci není možné ověřit z nezávislého zdroje; lze nicméně vycházet z toho, že bylo hořící auto bezpochyby zničené.

Útok dronu na jedoucí automobil

Kolik procent útoků sebevražedných dronů může být úspěšných?

Zdroj: Kanal13
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články