Iron Dome, izraelský ochranný systém, nikoliv sci-fi výmysl. Chrání úspěšně izraelská města před raketovými útoky nepřátel

Raketové útoky hnutí Hamás na izraelská města z letošního května světu předvedly, jak účinně izraelský stát dokáže sestřelovat rakety. Systémem Iron Dome(Železná kopule) pronikne jen hrstka střel.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Válka v zálivu v roce 1991 ukázala, jak moc je Izrael zranitelný raketami, které na něj vypouštěl Irák. Začátkem jedenadvacátého století pak Izrael stále častěji trpěl útoky radikálů hnutí Hamás a Hizballáh, kteří na něj během osmi let odpálili několik tisíc raket krátkého doletu a dělostřeleckých granátů z Gazy nebo Libanonu. Izraelcům nezbylo nic jiného, než se pokusit vybudovat obranu.

Několik let vývoje

Vybrali si projekt, který nesl název Iron Dome. Jeho vývoj ministerstvo obrany zadalo v roce 2007 společnostem Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Ty navíc dostaly vítanou pomoc ze Spojených států, které Izraeli poskytly přístup k některým potřebným technologiím. Američané se později podíleli i na spolufinancování projektu. Vývoj trval zhruba čtyři roky. První úspěch si připsal v dubnu 2011, kdy sestřelil raketu Grad vypálenou z Gazy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protiraketa Tamir

Jedním z klíčových prvků systému je protiraketa Tamir, které v posledních dnech mohou lidé na záběrech z Izraele vidět při ničení palestinských raket. Ta je vybavena elektroptickými senzory a vyznačuje se vysokou manévrovatelností. Dolet má 65 kilometrů. Je tak schopná zachytit nejen rakety, ale i minometné nebo dělostřelecké granáty. Její výhodou je i relativně nízká cena necelých 50 tisíc dolarů. Střely jiných systémů bývají i několikanásobně dražší.

iZdroj fotografie: Unsplash

Radar a řídící centrum

K zachycení odpálených raket Izraelci používají radar ELM-2084. Jde o stejný radar, o jehož koupi se s Izraelem dohodla i Česká republika. Ten dodává informace do dalšího klíčového bodu systému – řídícího střediska. Zde je spočítána trajektorie raket a dán pokyn o odpálení protistřel. Iron Dome je naprogramovaný tak, aby ignoroval střely, které nesměřují do obydlených oblastí.

Vysoká úspěšnost

Systém je schopen zachytit až devadesát procent raket. Podle dostupných informací má Izrael nyní k dispozici minimálně deset baterií, každou zhruba s dvaceti odpalovači protiraket Tamir. Je tak schopen chránit většinu významných aglomerací. Počet baterií se má ještě zvýšit. Kvůli vysoké efektivitě Iron Dome se teroristé snaží odpalovat rakety po salvách, aby ho zahltili. To se jim ale daří jen částečně.

iZdroj fotografie: Flickr

Nejen proti raketám

O bojem prověřený systém je zájem i ve světě. Od Izraele ho koupili třeba Američané nebo Rumunsko, existuje řada dalších zájemců. Iron dome je stále vylepšován. Kromě raket a dělostřeleckých granátů dokáže ničit třeba vrtulníky nebo drony. Izrael systém upravil tak, aby ho mohlo používat námořnictvo.

Autor: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články