Uplynulo 20 let od brutální vraždy amerického židovského novináře pákistánskými radikály, soud nařídil propuštění vrahů

Osmnáct let seděl v pákistánském vězení Khalid Šejk, islámský extremista s vazbami na Al-Káidu, který v roce 2002 sehrál klíčovou roli při vraždě amerického židovského novináře.

i Zdroj fotografie: Rory Finneren / Creative Commons / CC BY
                   

Daniel Pearl, narozen 10. října 1963 v Princtenou, byl synem židovských přistěhovalců z Izraele. Vystudoval Standfordskou univerzitu a v roce 1990 nastoupil do The Wall Street Journal jako blízkovýchodní korespondent. Pearl si byl dobře vědom nebezpečí, kterému reportéři na Blízkém východě čelí, a zasazoval se o zvýšení bezpečnosti pro novináře. V roce 2011 odjel do Pákistánu, kde byl pár měsíců nato unesen a následně popraven stoupenci Al-Káidy.

Bojoval s terorismem

Dne 11. září 2001 sledoval Daniel Pearl ze svého hotelového pokoje v Biháru v Indii, jak v 7 500 mil vzdáleném New Yorku naráží unesená letadla do budovy Pentagonu a dvojice věží Světového obchodního centra padá k zemi. Hned druhý den po atentátu, který otřásl světem, odletěl do Karáčí, chaotického přístavního města a obchodního centra Pákistánu, neboť nabyl podezření, že za útokem stojí šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin a jeho stoupenci v sousedním Afghánistánu.

Zveřejnil(a) Hananya Naftali dne Úterý 1. února 2022

Pearl si uvědomoval nebezpečí, kterému se jako židovský americký novinář ve městě sužovaným gangy a prorostlým islámským extremismem vystavoval, ani to jej však nezastavilo. Z Karáčí se vydal do klidnějšího Islámábádu s nadějí, že v hlavním městě Pákistánu najde někoho, kdo by mu mohl pomoct odhalit nejvyšší organizátory atentátu.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Khalid Khawaja býval zpravodajským agentem ISI , v roce 2010 unesen a zavražděn stoupecni Tálibánu.

Navázal kontakt s Khalidem Khawajem, bývalým důstojníkem letectva a pákistánské zpravodajské služby Inter-Services Intelligence, známé jako ISI. Navíc byl samozvaným společníkem bin Ládina a veteránem z dob sovětské okupace, kdy Pákistán i USA poskytovali afghánským ozbrojencům napůl utajenou vojenskou pomoc. Khalid se sice na vraždě novináře nepodílel přímo, ovšem byl to právě on, kdo spojil Daniela Pearla s muži, kteří jej později popravili.

Extremisti na novináře nalíčili past

Dne 11. ledna 2002 se Pearl sešel v hotelu Akbar International s Omarem Šejkem, známým islámským extremistou. Ten se představil pod falešným jménem Chaudrey Bashir Ahmad Shabbir. Bylo to Omarovo klidné a sofistikované vystupování, doplněné vzděláním na britské ekonomické škole v Londýně, které z něj v očích amerického novináře dělalo slibný zdroj informací. Daniel Pearl však netušil, že od chvíle jejich prvního setkání mířil do pasti.

iZdroj fotografie: Uživatel Austriakoala / Creative Commons / CC BY-SA
Ahmed Omar Saeed Šejk byl zproštěn obvinění z vraždy amerického novináře Daniela Pearla.

Daniel Pearl byl unesen 23. ledna 2002 v hotelu v Karáčí. Únosci, kteří se hlásili k Národnímu hnutí za obnovu pákistánské suverenity, obvinili židovského novináře ze špionáže a poslali do USA seznam požadavků. Ty však nebyly naplněny, a mladý novinář byl nakonec rituálně sťat. Tentýž měsíc zveřejnili únosci video z popravy s názvem „Vražda špionážního novináře, žida Daniela Pearla“.

Pákistánský soud nařídil vrahy zprostit viny

Pearlovi vrazi byly brzy po brutálním incidentu zatčeni, a to včetně Omara Šejka, teroristy britského původu s vazbami na Al-Káidu, který dříve sloužil v pákistánské zpravodajské službě ISI. Šejk byl za své zločiny odsouzen k trestu smrti, nicméně pákistánský soud jej v roce 2020 zprostil obžaloby z vraždy a nařídil jeho propouštění. Tento rozsudek byl navzdory námitkám pákistánské vlády i USA potvrzen pákistánským nejvyšším soudem.

Znovu bude spolupracovat s Hansalem Mehtou pro Omertu, která bude vyprávět příběh o kontroverzním životě…

Zveřejnil(a) Indian Express dne Sobota 27. května 2017

Pákistán je známý tím, že státní správa je úzce propojená s islámskými radikály, vláda skrytě podporuje afghánský Taliban a především severní, paštunské části země nemá plně pod kontrolou. Tato území jsou semeništěm teroristů, kteří jsou zde často i cvičeni ve výcvikových táborech. V Pákistánu nadále výrazně působí bin Ládinova Al-Káida, samotná ISI je zřejmě islamisty výrazně infiltrována.

Zdroj: Aljazeera, Alarabiya, Publicintegrity

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články