Izraelská hrdinka, která zachránila osadu před masakrem: díky ní padlo 20+ teroristů, vedla si lépe než profesionální vojáci

Mnoho izraelských vojáků i civilistů bylo nepřipravených, což Hamásu umožnilo zasadit tvrdou ránu. Některé oblasti se však s útokem teroristů vypořádaly.

Hamás, útok teroristů na Izrael i Zdroj fotografie: Adham al-Dayah / Creative Commons / CC BY
                   

Když zaútočili teroristé Hamásu 7. října 2023 přes hranici z pásma Gazy na Izrael, nachytali většinu Izraelců v nedbalkách, a to včetně mnoha vojenských jednotek. V Izraeli byl zrovna svátek a útok nikdo nečekal. Útočníci tak pronikli nejen na vojenská stanoviště, ale i do měst a kibuců, kde rozpoutali krvavé peklo. Zabili přibližně 1 200 lidí a asi 240 unesli, upozornila ČTK, a mnozí další Izraelci utrpěli těžká zranění. Na několika místech se však obyvatelé zmohli na odpor a útočníky úspěšně odrazili. Třena kibuc Nir Am vděčí za přežití Inbar Liebermanové.

Bezpečnostní týmy zcela selhaly

Lidé žijící v kibucech (zemědělská, ale také průmyslová osada v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví) nedaleko Gazy si byli vždy vědomi nebezpečí nějakých útoků, pročež pro ně byly zřízeny lokální bezpečnostní týmy. Většina se ovšem spoléhala, že se teroristé nemohou dostat přes stanoviště armády, a nebyly proto nijak zvlášť připravené. Když proto vypukl útok Hamásu, většina členů buď spala nebo se je teroristům i díky zpravodajským informacím od jiných Palestinců podařilo dokonale zaskočit.

V kibucu Nir Am ovšem narazili na pohotovou pětadvacetiletou koordinátorku místního bezpečnostního týmu Inbar Liebermanovou, uvedl DailyMail. Ta nezaváhala a spolu s 12členným týmem na ně byla dokonale připravena. Během 4hodinové bitvy, kterou pak skupina s teroristy svedla, jich přes 20 zabila. Jenom rukou Liebermanové prý zahynulo celkem 5 útočníků, a na rozdíl od jiných kibuců v okolí zůstal ten její nedotčen a lidé v něm útok přežili.

Teroristé neměli nejmenší šanci

Hlavní devizou mladé izraelské hrdinky byla skutečnost, že nezmatkovala a byla rychlá. Když 7. října zaslechla střelbu, uvědomila si, že jde o něco jiného než o obvyklé raketové útoky, a okamžitě proto zburcovala ostatní členy bezpečnostního týmu, otevřela zbrojnici a vydala jim zbraně s dostatkem munice. Tým potom rozmístila na strategická místa kibucu a čekala na útok. Když začal, neměli teroristé proti připravené obraně šanci, a její přístup pochválili dle Maariv i mnozí odborníci, ale zejména pak veřejnost.

Následky izraelského útoku na Gazu

Video: do Gazy pronikly izraelské jednotky bez problémů, to nejhorší je ale teprve čeká. Mají však taktiku, jak si s tunely Hamásu poradit

Příběh pětadvacetileté ženy, která se zachovala mnohem pohotověji než mnozí vycvičení profesionální vojáci, má v Izraeli veliký dosah, i když i ona má za sebou službu v izraelské armádě. Mnoho lidí volá po tom, aby po skončení války dostala nějaké vysoké vyznamenání, neboť zachránila mnoho životů. Izraelská armáda v současnosti postupně obsazuje Gazu a snaží se zlikvidovat co nejvíce členů Hamásu a osvobodit unesená rukojmí.

Reportáž o Inbar Liebermanové

Jaký další příklad hrdinství ze 7. října znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články