Video: do Gazy pronikly izraelské jednotky bez problémů, to nejhorší je ale teprve čeká. Mají však taktiku, jak si s tunely Hamásu poradit

Izraelské vojáky čeká v městské zástavbě Gazy a tunelech pod ní velmi tvrdý boj. S hrozbami z podzemí se ale nejspíše vypořádají jinak.

Následky izraelského útoku na Gazu i Zdroj fotografie: Uživatel Wafa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelská armáda se musí v Gaze, do níž již před několika dny vkročila, vypořádat se zdánlivě slabým, ale přesto houževnatým nepřítelem – a to v terénu výhodném pro obránce, zatímco pro útočníka je mimořádně náročný. Gaza je totiž hustě zastavěná aglomerace s nepřehlednými uličkami, kde může v každém okně nebo za rohem čekat ozbrojený obránce. Teroristé z Hamásu a dalších skupin navíc pod městem vyhloubili síť tunelů se zásobami zbraní, munice, jídla i paliva. Obě strany tak čeká doslova vražedný boj, ačkoliv Izraelské ozbrojené síly mají výhodu v silném letectvu, které hned zkraje použily, jak informovaly na Telegramu.

Izraelci nejprve vyčistili přístupové cesty

Část boje o Gazu lze vidět na videu pod tímto článkem, kdy izraelské tanky a další technika provedly výpad do oblasti. Ten předcházel samotnému útoku dalších jednotek, a jak uvedl portál MilIn, vojáci se pravděpodobně snažili čistit přístupové cesty k městu, aby pak nic nekomplikovalo přesun velkých skupin. V některých okamžicích to vypadá, že se Izraelci nesetkali s odporem, ale je samozřejmě otázkou, jak je materiál sestříhaný, protože ho pustila izraelská strana. Tvrdí přitom, že se jí podařilo řadu teroristů zabít a zničit postavení protitankových zbraní.

Obrněný izraelský buldozer Caterpillar D9 iZdroj fotografie: Uživatel MathKnight/ Creative Commons / CC BY-SA
Obrněný izraelský buldozer Caterpillar D9

Záběry také dobře ilustrují některou taktiku a techniku, kterou izraelská armáda používá. Hlavní údernou pěstí byly tradičně velmi odolné izraelské tanky Merkava Mk.4 schopné nést i výsadek pěchoty, a často jsou také vybaveny systémem aktivní ochrany. Záběry dále ukazují izraelskou armádou používané obrněné buldozery Caterpillar D9, s jejichž pomocí proráží vojáci cestu různými překážkami – poradit si umí třeba s barikádami nebo udělat cestu menšími budovami, a zejména některé objekty v pásmu Gazy nebývají tak odolné.

Útoky na Hamás znamenají i civilní oběti

Izraelská armáda podle dostupných informací využívá své nadvlády ve vzduchu a snaží se odhalit postavení bojovníků Hamásu, sklady zbraní a zásob, na něž pak útočí pumami nebo řízenými raketami. Je to sice pochopitelné, ale problémem je, že se mnohá z těchto postavení a skladů nachází v civilních oblastech, které bývají plné lidí. Třeba AlJazeera uvedla, že je v Gaze již přes 8 tisíc mrtvých, ale údaj nelze nijak ověřit. Naopak útok teroristů Hamásu na Izrael si 7. října 2023 vyžádal přes 1 400 obětí a dalších 200 obětí teroristé unesli.

Raketomet M270A1

Teroristé se bránit nemohou, těžký raketomet M270 Menatetz izraelské armády zdevastuje i větší budovu na jedinou ránu

Kromě husté zástavby plné civilistů je však pod Gazou síť tunelů. Izraelští vojáci boj v podzemí v posledních letech trénovali a snaží se ze vzduchu některé tunely rozbít, ale otázkou je, jak budou úspěšní. Na druhou stranu, i tunely mají několik slabin, a to je omezený počet východů a ventilace, bez níž v nich nelze dlouhodobě pobývat. Hamás je proto závislý na generátorech a zásobách paliva. Pomalý postup Izraelců a jejich útoky pak mohou být taktikou, jak tyto zásoby vyčerpat, bojovníky vyhnat na povrch a tam se s nimi vypořádat.

Izraelský vrtulník CH-53 Yasur

Protitanková řízená střela pošle těžkou izraelskou helikoptéru CH-53 Yasur k zemi na 1 ránu, smrt posádky ale znamenat nemusí

Nutno připomenout, že postup izraelské armády už zkritizovaly mnohé země, podle nichž není správné, kolik civilních obětí její útoky mají. Izraelci naopak razí názor, že musí být tvrdý úder potrestán ještě tvrději a jsou odhodláni pásmo Gazy od teroristů úplně vyčistit. To si Hamás zjevně uvědomuje a snaží se do ozbrojeného konfliktu vtáhnout i další radikální hnutí, třeba libanonský Hizballáh, který už také na Izrael zaútočil, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali.

Záběry z útoku izraelské armády na Gazu

Schvalujete tvrdé údery izraelské armády v pásmu Gazy, nebo by měla postupovat obezřetněji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články