Izrael slaví úspěch, uznávaný Iron Dome míří na vodu jako C-Dome. Mohlo by se jednat o nejlepší protiraketový systém obrany na moři

Protiraketový systém je instalovaný na nových lodích, z nichž se tak stávají opravdu nebezpečná plavidla. Jsou schopna tvrdě udeřit a ještě účinněji se bránit.

Korveta třídy Sa'ar 6 i Zdroj fotografie: IDF Spokesperson's Unit / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izrael již několik let provozuje proslulý protiraketový systém Iron Dome na ochranu svého území před raketovými útoky radikálů, především pak před těmi z Gazy na jihu Libanonu. A nyní zkouší jeho efektivitu přesunout na moře, kde už protiraketový systém otestoval a pojmenoval ho C-Dome. Zatím je nainstalován na čtveřici korvet třídy Sa’ar 6, což z nich činí neobyčejně účinná a nebezpečná plavidla.

Účinná a vyzkoušená obrana

Iron Dome je velmi schopný systém, opakovaně si poradil s mnoha hrozbami. Je schopen sestřelovat rakety, ale účinný může být i proti dělostřeleckým nebo minometným granátům. Používá speciální střely Tamir, které jsou schopny zasahovat střely odpálené ze vzdálenosti až 70 kilometrů. Létají rychlosti Mach 2,2 a jsou mimořádně obratné. V roce 2021 při velkém útoku palestinských radikálů dokázal Iron Dome zlikvidovat 90 procent střel mířících na města v Izraeli.

Samozřejmě je otázka, jak širokou bude mít tento systém upravený pro námořní verzi. Je možné, že bude umět zasahovat i proti letadlům, dronům nebo řízeným raketám. I když primární úlohou korvet by měla být ochrana plošin na těžbu plynu na moři. Lodě by se měly o tuto úlohu starat spolu s protivzdušným systémem Barak-8 umístěným na pobřeží. Testy C-Dome podle zpráv izraelského ministerstva obrany začaly v noru 2022 a dopadly navýsost dobře.

Německá technologie s izraelskou výzbrojí

Korvety třídy Sa’ar 6 má izraelské námořnictvo celkem 4, z čehož je v aktivní službě polovina, zatímco zbylé podstupují námořní zkoušky a jsou vybavovány různými se zbraněmi. Jde o plavidla založená na německých korvetách MEKO A100, ale jsou značně upravená a vybavená izraelskou výzbrojí. Plavidlo je jen 90 metrů dlouhé a jeho výtlak je 1 900 tun a může se pyšnit dosahem až 7 400 kilometrů.

Na svoji velikost jsou lodě doslova po zuby ozbrojené. Mají dělo Oto Melara ráže 76 milimetrů a impozantní je také raketová výzbroj. Na palubě je 16 odpalovacích buněk pro střely země-vzduch Barak-8 a 40 odpalovacích buněk raket systému C-Dome. Loď také disponuje 16 protilodními střelami Gabriel a dvojicí protiponorkových torpéd. Jsou zde dvě dálkově ovládané stanice s těžkým kulometem nebo rychlopalným dělem a vrtulník. A kdoví, třeba dostane do výbavy i slibný systém Iron Beam, který má zajišťovat spolu s „Ironem“ 100% ochranu.

Jak účinný bude námořní protiraketový systém?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články