Názor: jakým způsobem může být zničena přehrada jako ta Kachovská na Ukrajině, když má vydržet i těžké bombardování

Významná vodní díla, jakým byla i Kachovská přehrada na Ukrajině, nelze zničit úplně jednoduše. Třeba střely z raketometu se o ně jenom „rozmáznou“.

Výbuch přehrady i Zdroj fotografie: Pixnio
                   

Odpálení Kachovské přehrady na dolním toku Dněpru vneslo do vývoje rusko-ukrajinské fronty něco nečekaného, protože jsou útoky přes řeku na nějakou dobu prakticky vyloučeny. Zničení tohoto obřího díla označují někteří komentátoři za teroristický útok s velkými ekologickými i hospodářskými dopady, a zatímco Ukrajinci viní ze zničení Rusko, to zase svádí vinu na Ukrajinu. Kdo měl ale jaké možnosti přehradu zničit, potažmo jak? Je potřeba si uvědomit, že stavby takového účelu a takových rozměrů jsou extrémně odolné.

Hráz a výbušniny nejdou dohromady

K lepšímu pochopení, jak mohlo vůbec k incidentu dojít, je důležité pochopit souvislosti (více o nich ještě níže). Kupříkladu Kachovská přehrada na Ukrajině je (byla) obří vodní dílo na Dněpru, k jehož dokončení došlo roku 1956. Součástí hráze dlouhé 3,2 kilometrů je – nebo spíše byla – i vodní elektrárna. Samotnou hráz a levý břeh přehrady přitom kontroluje od února 2022 Rusko, kdežto pravý břeh nadále Ukrajina (ale ta nemůže přehradu obsluhovat).

To je velmi důležité vědět, protože už to samo o sobě vyvrací řadu teorií o možném zničení dostávajících se do „éteru“. Není potřeba příliš velkého zkoumání – místa, v nichž byla přehrada poškozena, jsou pod kontrolou ruských jednotek. A navíc je od října 2022, kdy se okupanti z pravého břehu Dněpru stáhli, známo, že ruští ženisté přehradu zaminovali.

A právě tyto nálože jsou většinou odborníků považovány za hlavní důvod destrukce hráze, protože se zhroutila ve značné délce, a navíc i seismografy v Norsku zaznamenaly v té době příslušný otřes z výbuchu. Nabízí se přitom dvě verze, proč nálože explodovaly: 1) záměr, kdy k tomu vojáci prostě dostali rozkaz; 2) chyba ruských ženistů při kontrole náloží a jejich následné (nechtěné) odpálení. Možné to samozřejmě je, v místě muselo být soustředěno obrovské množství náloží, a i když nevybouchly všechny, napáchaly dost škod.

Přehrada udrží i vysokou hladinu

Jednou z dalších možností je samovolné protržení hráze způsobené jejím předchozím poškozením a vysokou hladinou vody, která může stoupnout třeba v důsledku tání sněhu a dešťů, jako tomu bylo v případě Kachovské přehrady, jejíž obsluhu ruské jednotky nezvládly. Na druhou stranu by měla přehrada vydržet i takový nápor vody, a navíc v tomto případě odporují teorii i zmíněné norské seismografické záznamy. Ale i tentokrát by se obecně jednalo o vinu toho, kdo přehradu zrovna obsluhuje; v případě té Kachovské to byly ruské jednotky.

Možností, jak nějakou přehradu protrhnout, je také její zasažení raketometem nebo podobnou zbraní. Nejspíše by to ale fungovalo jenom u menší stavby, případně s mohutnou soustředěnou palbou. Například v případě Kachovské přehrady k tomu mělo podle Rusů dojít také, konkrétně na ni měli Ukrajinci vypálit střelu z Vilcha-M. To je raketomet, který sice Ukrajina má, ale stejně jako její jiné zbraně není dostatečně silný, aby něco takového dokázal.

Hráz postavená v 50. letech 20. století za dob SSSR byla navíc zkonstruována tak, aby vydržela i těžké bombardování, takže by jí neměly střely z raketometů ani jiné ukrajinské zbraně příliš ublížit. K protržení přehrady takových rozměrů může ale dojít za použití několika tun výbušnin, na čemž se shoduje i většina odborníků. Ty je ale nutné nějak dopravit a rozmístit na správných místech, což není otázka pár minut.

Jak byla zničena Kachovská přehrada?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články