Co znamená pro Ameriku kolaps v Afghánistánu? Její budoucnost je nejistá

Řada expertů kritizuje rozhodnutí amerického prezidenta Joa Bidena pro odvolání vojáků z Afghánistánu. Mají k tomu tři základní důvody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada lidí nesouhlasí s opuštěním amerických vojáků Afghánistánu. Sám prezident USA Joe Biden si však za tímto rozhodnutím stojí i přes některé názory, že by tento krok mohl znamenat porážku éry globální moci Spojených států. Nepřítomnost vojáků v Afghánistánu podle expertů může vést, a také s největší pravděpodobností povede, k vítězství Talibanu.

Odchod z Afghánistánu představuje pro USA tři základní problémy

Kritici se při svých vyjádření o odchodu amerických vojáků zaměřují na tři základní problémy. Prvním je, že odchod poškodí důvěryhodnost Washingtonu u spojenců i protivníků, druhým je poskytnutí Číně skvělé příležitosti v rozšíření jejího vlivu v jižní a střední Asii na úkor Spojených států a posledním je, že se Afghánistán opět dostane do náruče protiamerických teroristických skupin. Všechny tyto věci představují pro Ameriku značné problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závazky a pověsti Washingtonu by mohly být narušeny

První zmiňovaný argument je nejoblíbenější u zákonodárců, komentátorů a tvůrců politik, kteří se všichni spoléhají na důvěryhodnost, kdykoliv Joe Biden zvažuje možnost vymanit se ze současného stavu. Americké odstoupení z Afghánistánu kvůli tomu, že se tamní vláda hroutí, by mohlo donutit americké spojence v Evropě a Asii, aby začaly zpochybňovat závazky a pověsti Washingtonu.

Amerika má důležitější zájmy

Již v minulosti se však ukázalo, že argument důvěryhodnosti nemá pro ostatní země příliš velký smysl. Žádná z nich se totiž neřídí minulými kroky Spojených států. To je částečně způsobeno i tím, že každý konflikt je trochu jiný a také každý prezident je jiný. Pro USA je také mnohem důležitější to, aby se udržela stabilní rovnováha sil v Eurasii a zjištění toho, aby se Čína nestala v Asii neoddiskutovatelným hegemonem, než záchrana afghánské vlády, která je nutná rok co rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obava z využití situace Čínou

Druhá část kritiky tento odchod bere jako narážku na zahraniční politiku USA. Panují také určité obavy z toho, že Peking využije odchod amerických vojáků z Afghánistánu pro svůj prospěch. Na druhou stranu je nesprávné předpokládat, že by šla Čína ve stejných chybných stopách, jako USA. Zatím si čínští představitelé pouze užívají chaos na letišti v Kábulu a využívají ho pro svou propagandu. Momentálně je tak pro Čínu největším cílem to, aby se tento chaos neřítil přes její hranice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Afghánistán jako možná země pro teroristy

Jednou z největších obav je to, že se Afghánistán vrátí do starých kolejí a stane se předním světovým útočištěm protiamerických teroristických skupin. Podle ředitele organizace CIA, by se mohly americké protiteroristické operace ukázat jako obtížnější bez vojenských složek přímo na místě. Přesto jsou domněnky o zvýšeném riziku terorismu přehnané. Americká zpravodajská komunita totiž od útoků na Pentagon a Světové obchodní centrum prošla velkým vylepšením a využívá ty nejmodernější technologie.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články