Jako za studené války, Rusové podezřívají špičkového vědce ze špionáže. Tentokrát jde o vojenské technologie

Špionáž odjakživa patřila k užitečným nástrojům zahraniční a vojenské politiky. Je tomu tak i v současnosti. Podezření z vynášení státních tajemství se nevyhýbají, ani obvykle patriotickým Rusům.

i Zdroj fotografie: Pyxaby
                   

Pokud budete ve společnosti vyprávět, že podle vás studená válka ještě neskončila budete nejspíš za blázna. V lepším případě vás ostatní upozorní, že se mýlíte. Současnost, ale skutečně oplývá událostmi vystřiženými, jako z filmů o Jamesi Bondovi. Nedávno se o rozruch postarala ruská tajná služba. Obvinila vlastního vědce z vynášení špičkových vojenských technologií. Obviněnému hrozí tvrdý žalář.

Špionážní incident v Rusku

S ruskou rozvědkou není radno si zahrávat. Letos v únoru se o tom přesvědčil i výzkumník Anatolij Gubanov. Ruský vědátor se věnoval výzkumu nadzvukových letounů a spřízněných vojenských technologií. Samozřejmě šlo o přísně tajnou záležitost a Gubanov, tak musel být držitelem nejpřísnějších bezpečnostních prověrek. Podle názoru tajné služby ovšem i tak do řad ruských pionýrů vojenského pokroku pronikl škůdce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Gubanov měl vynášet důležitá data, která mohla pro ruské ozbrojené síly znamenat citelnou ztrátu. Zpráva neuvádí, které mocnosti měl povedený vědátor informace za úplatu donášet, ale kandidátů je hned několik. Tím nejzjevnějším je americká tajná služba. O rivalitě Rusů a Američanů byly popsány stohy papíru. Zajímavou alternativu přestavují i Číňané. Nejlidnatější země světa pomalu, ale jistě rozvíjí svou aktivitu v sousedství ruského Dálného východu. Citlivé informace by se jim zcela jistě hodily.

Další osud obviněného výzkumníka

Prozatím se ví jen, že moskevský soud poslal obviněného Gubanova do vazby. O podmínkách, které v ruských vazebních věznicích panují není třeba si dělat žádné iluze. Jistou spásu by pro Gubanova mohl představovat jeho statut vědce a člověka znalého důležitých státních tajemství. Samozřejmě to se mu může stát i osudným, pokud rozehranou partii nedohraje s patřičným umem a obezřetností.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zda se veřejnost dozví, kdo měl být adresátem uniklých vojenských tajemství není jisté. Jde ovšem o citlivou záležitost a proto je dost možné, že celý incident nakonec vyšumí do ztracena. Anatolij Gubanov, tak nejspíš zůstane v chládku delší dobu. S rozvědkou nejsou žerty, což v Ruské federaci platí dvojnásob.

Zdroj: MimicNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články