Zázračné technologie, které ovlivní budoucnost ozbrojených sil. Žádný sci-fi, realita

Jednou z nejdůležitějších schopností armád je zapojovat do své výzbroje a schopností technologické inovace. Bez toho může ztratit převahu nad nepřítelem.

i Zdroj fotografie: Uživatel Benjamin K. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O síle armád nerozhodují jen počty vojáků a jejich techniky. V mnoha konfliktech minulosti se opakovaně ukázalo, že i menší armáda může zvítězit nad početnějším protivníkem, pokud má technologickou převahu. A to nejen ve výzbroji, ale všech aspektech, které se jí nějak dotýkají. Americká armáda ví o několika objevech, které by mohly být v budoucnu klíčové.

Monitorování zdraví vojáka v reálném čase

Vědci se pokoušejí vyvinout metodu, jak zjistit v reálném čase zdravotní stav vojáka. Proto se snaží vyvinout bioreceptory, které by byly dostatečně malé a nijak vojáka neomezovaly a zároveň jim dodávaly potřebné údaje. Mohly by sloužit nejen ke zjišťování zdraví vojáka, ale odhalování ekologických, biologických či chemických hrozeb v jeho okolí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Umělé svaly z plastu

Moderní armáda by mohla být v budoucnu vyzbrojena roboty, kteří by měli svaly podobné lidským, ale vyrobené z plastu. Armádní vědci na tom spolupracují s floridskou státní univerzitou. Studují, jak se různě stočená umělá vlákna stahují a rozpínají a jak reagují na podněty. Snaží se zjistit, jaké musí mít složení, aby dosahovaly optimálních hodnot.

Superpevná ocel z 3D tisku

Specialisté armády vyvinuli metodu, jak ze speciální práškové hmoty za pomoci 3D tiskárny získat velmi pevnou kovovou slitinu. Pomocí speciální metody se prášek roztaví a je postupně nanášen. Nakonec vznikne kus oceli, který vypadá jako by byl vyroben tradiční metodou, ale je o 50 procent odolnější. Taková technologie by umožnila vyrábět řadu náhradních dílů například pro bojová vozidla na místě bez nutnosti mít velké sklady se všemi díly.

iZdroj fotografie: Pixabay

Voděodolná nehořlavá baterie

Pro mnoho svých zařízení potřebují vojáci energii, která je uchována v bateriích. Ty musí být pro vojáka zcela bezpečné. Proto se vědci pokoušejí vyvinou voděodolné vysokoenergetické nebo vysoce výkonné baterie, které by to dokázaly. Jedním z možných řešení jsou články, kde bude vysoce hořlavý elektrolyt nahrazen nehořlavým na vodní bázi spolu s lithiovými solemi. Takové baterie by nebyly tak citlivé a daly by se i snadno skladovat.

Detekce lidského zájmu

Vědci pracují na metodě, které by umožnila monitorovat mozkové vlny člověka a zjišťovat, na co je upřena jeho pozornost. U vojáka se dá zjistit, jak reaguje na podněty a hrozby z jeho okolí. Tato schopnost by mohla posloužit nejen velitelům k lepšímu rozhodování. Nejspíše by ji bylo možné využít ke spolupráci mezi vojákem a budoucí umělou inteligencí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Okamžité získání vodíku

Jedním z nápadů vhodných pro armádu je technologie umožňující získání vodíku za pomoci speciální tablety a vody. Vědci vyvíjejí speciální slitinu na bázi hliníku, která by reagovala s vodou. Tabletu z ní vytvořenou by vojáci hodili do vody, ale třeba i své moči, a získali by vodík. Ten by se dal využít ve vodíkovém článku a na místě z něho získat potřebnou energii například na nabití přístrojů.

Samoléčitelný materiál

Armádní výzkumníci a spolu s vědci z Texas A&M vyvinuli speciální epoxid, který se dá tisknout pomocí 3D tisku a hlavně se sám zacelí bez působení jakéhokoli jiného činidla. To vše při pokojové teplotě. Také by ho bylo možné tvarovat za působení tepla. Využit by mohl být třeba na rekonfigurovatelných vojenských platformách, které by dokázaly měnit tvar podle aktuální potřeby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Roboti zlepšující bezdrátové spojení

V náročných prostředích jako jsou města nebo členitý terén se vojáci často potýkají s nekvalitním spojením. Řešením by mohly být malé robotické platformy s kompaktními nízkofrekvenčními anténami a umělou inteligencí. Ty by se sami dokázaly rozmístit i upravovat svoji polohu v daném terénu a zajišťovaly by kvalitní signál i v místech, kde běžně není.

Spolupráce lidských a robotických týmů

Vělci pracují na speciálních algoritmech, které by umožnily robotickým vojákům samostatný pohyb v nečekaném terénu a situaci. Roboti musejí být schopni reagovat i na situace, se kterými se nikdy nesetkali a tedy je neznají. Zároveň by algoritmus měl umožnit vzájemnou komunikaci s lidskými vojáky a koordinování svých postupů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jaké perspektivní technologie ještě znáte?

Zdroj: U.S. Army

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články