Dříve pouhý sen, dnes realita: jetpack s automatickou pistolí, která míří a střílí pouhým pohledem pilota

NÁZOR: Létání za pomoci jetpacku sice není úplnou novinkou, ale jeho vyzbrojení už ano. Pilot může „pokropit“ nepřítele i bez použití rukou.

Jetpack umožňuje let člověka nad terénem i Zdroj fotografie: Gravity Industries
                   

I když se dříve jednalo výhradně o snovou budoucnost, dnes už jsou létající vojáci, kteří pálí na nepřítele na zemi (ale klidně i ve vzduchu) reální, ačkoliv stále probíhá testování a vývoj. Umožňují to takzvané jetpacky, které existují v nějaké podobě již delší dobu, ale dlouho nebyly moc použitelné. Jejich nejznámější výrobce, Gravity Industries, navíc představil i ozbrojenou verzi, díky níž má pilot možnost střílet a mířit pouhým pohledem. Velké pokroky s jiným (a neozbrojeným) konceptem však udělala třeba také společnost JetPack Aviation.

Jetpack vyzbrojený Glockem; prozatím

Společnost Gravity Industries je výrobcem létajících obleků přezdívaných Daedalus a nejnovějším počinem zakladatele Richarda Browninga je vyzbrojení právě jeho jetpacku (nebo raketového batohu, chcete-li), uvádí TheDrive. Jenom bych rád upozornil, že se jedná o úplně jiný level než v případě zážitkových letů nad vodou, kdy je oblek závislý právě na vodě. Video s ozbrojenou verzí obleku se každopádně objevilo na internetu a k vidění je i pod článkem. Na oblek je připevněná automatická pistole umožňující střelbu dávkami, pravděpodobně jde o Glock 17.

Let za pomoci jetpacku mohou využít i vojáci iZdroj fotografie: Gravity Industries
Let za pomoci jetpacku mohou využít i (nebo spíše zejména) vojáci

Podle zveřejněných záběrů se zdá, že je pistole schopna naklánět se nahoru a dolů i se otáčet do stran, ačkoliv jsou úhly pravděpodobně omezené. Jasný však není způsob míření, pistoli je dle všeho možné zaměřit pomocí zraku letce, a tedy míří na objekt, k němuž je obrácena hlava a na nějž se pilot dívá. Popsaný však není ani princip aktivace zbraně, i když k tomu může docházet pomocí spouště umístěné v jedné z trysek na ruce pilota. Jistě ale nemůže za letu přebíjet.

Létající oblek otestovali i mariňáci

Již v minulosti testovali obleky vojáci; CBSNews např. informovalo o testu v roce 2021, kdy britští mariňáci zkoušeli nalodění na plovoucí plavidlo, přičemž voják s jetpackem startoval z člunu. Podobné testy pak provádělo v roce 2023 i americké námořnictvo a podle videa ze sociálních sítích byli piloti vyzbrojeni automatickými puškami, které však používali až po přistání.

Jetpack Daedalus se poprvé vznesl v roce 2017 a využívá 5 trysek, z toho dvě jsou umístěny na každé ruce. Hmotnost obleku je 27 kilogramů a člověku umožňuje let po dobu až 10 minut, což není mnoho. Maximální dosažená rychlost je 137 km/h a výška 610 metrů, ale piloti s ním většinou létají jen několik metrů nad zemí. Nejlevnější verze Jetpacku stojí podle internetových stránek Gravity Industries téměř 11 milionů korun.

Ačkoliv vypadá vojenské využití jetpacku jako skvělá myšlenka, mohl by mít kromě výhod i nevýhody. Lze si třeba představit, jak s jeho pomocí vojáci překonají minová pole, těch je aktuálně hodně třeba na Ukrajině, a snesou se přímo do zákopů. Nevýhodou ale je, že by byli při letu nad terénem velmi snadným cílem s omezenou možností se bránit – pistole představená na videu má jen malý dosah a omezený zásobník. Letce by také nejspíše prozradil nepříteli hluk, a navíc by po přistání bylo třeba těžký oblek odhodit, což může vojáka zdržet (vzhledem k jeho ceně, která přesahuje i mnohá vozidla, by ztráta i jediného kusu docela bolela).

Jak reálné je vojenské využití jetpacku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články